Hadamard-tipli Pell-p dizileri
Hadamard-type Pell-p sequence
  1. Tez No: 869032
  2. Yazar: AYHAN İNCEKARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YEŞİM AKÜZÜM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez çalışmasında, Pell dizisi ve genelleştirilmiş Pell p-dizisinin karakteristik polinomlarının Hadamard tipli çarpımı ile yeni bir dizi tanımlamış ve bu diziye Hadamard-tipli Pell-p dizisi adı verilmiştir. Daha sonra Hadamard-tipli Pell-p dizisinin üreteç matrisi elde edilmiş ve Hadamard-tipli Pell-p sayılar yardımıyla bu üreteç matrisin n. kuvveti üretilmiştir. Ayrıca Hadamard-tipli Pell-p sayılarının Binet formülü, üreteç fonksiyonu, toplamsal, permanental ve determinantal temsilleri verilmiştir. Son olarak, Hadamard-tipli Pell-p dizisinin üreteç matrisi ve üreteç fonksiyonu kullanılarak Hadamard-tipli Pell-p sayılarının üstel temsili ve sonlu toplamları türetilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new definition sequence is defined by the Hadamard-type product of the characteristic polynomials of the Pell sequence and the generalized Pell p-sequence, and this sequence is called the Hadamard-type Pell-p sequence. Then the generating matrix of the Hadamard-type Pell-p sequence is obtained and the nth power of this generating matrix is produced with the aid of Hadamard-type Pell-p numbers. Additionally, the Binet formula, generating function, combinatorial, permanental, and determinantal representations of Hadamard-type Pell-p numbers are given. Finally, the exponential representation and finite sums of Hadamard-type Pell-p numbers are derived using the generating matrix and generating function of the Hadamard-type Pell-p sequence.