Feminist reklamcılık (Femvertising) ile tüketici algısı ve yaşam tarzı ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between feminist advertising (Femvertising) and consumer perception and lifestyle
  1. Tez No: 750693
  2. Yazar: SEDA SARIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı toplumsal cinsiyet eşitliğine ve kadın gücüne dikkat çeken feminist reklamcılığın (femvertising) tüketicilerin yaşam tarzlarına göre feminist reklamcılığı nasıl algıladıklarını ortaya koymaktır. Çalışmanın ana kütlesini Türkiye'de yaşayan, 15 yaş üstü nüfus oluşturmakla birlikte örneklem sayısı 386 kişiden oluşmaktadır. Verilerin toplanması aşamasında covid-19 küresel salgınının devam ediyor olması sebebiyle çevrimiçi anket yöntemi kullanılmış ve araştırma örneklemi, kolayda örneklem yöntemi ile seçilmiştir. Bunlar araştırmanın sınırlılıklarını oluşturmaktadır. Oldukça yeni bir kavram olan femvertising kavramının literatürünün sınırlı olması, tüketici yaşam tarzları ile feminist reklamcılığa karşı tüketici algısı ilişkisinin ilk kez ortaya konulacak olması bu çalışmanın bilime katkısını ve önemini göstermektedir. Verilerin analizi aşamasında açıklayıcı faktör analizi, doğrulayıcı faktör analizi ve yol analizi kullanılmıştır. Tüketici yaşam tarzlarının alt boyutları olan deneyimliler ve yenilikçiler, statü yönelimliler ve düşünenler boyutunun feminist reklamcılığa karşı tüketici algısı üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılırken, yapıcılar ve liderler boyutunun feminist reklamcılığa karşı tüketici algısı üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal how feminist advertising (femvertising), which draws attention to gender equality and women's power, perceives feminist advertising according to the lifestyles of consumers. Although the population over the age of 15 living in Turkey constitutes the main mass of the study, the sample number consists of 386 people. Due to the ongoing global epidemic of covid-19 during the data collection phase, the online survey method was used and the research sample was selected with the convenience sampling method. These constitute the limitations of the research. The limited literature on the concept of femvertising, which is a fairly new concept, and the fact that the relationship between consumer lifestyles and consumer perception against feminist advertising will be revealed for the first time shows the contribution and importance of this study to science. Explanatory factor analysis, confirmatory factor analysis and path analysis were used in the analysis of the data. While it was concluded that the sub-dimensions of consumer lifestyles, innovators, experienced, status-oriented and thinkers, had a significant effect on consumer perception towards feminist advertising, it was concluded that the constructors and leaders dimension did not have a significant effect on consumer perception towards feminist advertising.