Determining the factors that influence the intention to purchase luxury fashion brands
Lüks moda markalarını satın alma niyetini etkileyen faktörlerin belirlenmesi
- Tez No: 869246
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma lüks moda firmalarının dijital pazarlamadan nasıl etkilendiğini incelemektedir. Çalışmanın amacı lüks moda bağlamında dijital pazarlama ve müşteri satın alma niyetinin birbiriyle nasıl ilişkili olduğunu anlamaktır. Konuyla ilgili temel teorileri ve daha önceki çalışmaları incelemek için kapsamlı bir literatür taraması yapılmıştır. Çalışmada, anket ve istatistiksel analizler yoluyla bir katılımcı örneğinden bilgi toplayan niceliksel bir yaklaşım kullanılmıştır. İnternet pazarlamacılığı ile lüks moda markaları arasındaki ilişki tanımlayıcı istatistikler, korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanılarak araştırılmıştır. Sonuçlar, dijital pazarlamanın üst düzey moda şirketleri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir; bu da dijital pazarlamanın hedef kitle erişimini genişletme, müşteri sadakatini artırma ve geliri artırma kapasitesinin altını çizmektedir. Lüks moda firmaları için en başarılı dijital pazarlama stratejilerinin sosyal medya pazarlaması ve influencer (etkileyici) pazarlaması olduğu belirlenmiştir. Çalışma, marka konumlandırmalarını güçlendirmek ve dijital pazarlama stratejilerini geliştirmek isteyen lüks moda firmaları için aydınlatıcı ipuçları sunmaktadır. Çalışma, sınırlı örneklem büyüklüğü ve belirli bir zaman dilimine vurgu yapılması gibi çeşitli sınırlamalara sahiptir. Bu çalışma, lüks moda sektöründe dijital pazarlamaya ilişkin bilgi birikimine katkıda bulunan, günümüzün dijital çağında tüketicilerle etkileşimde bulunmak ve etkileşimde bulunmak için dijital teknoloji ve sosyal medyayı kullanmanın öneminin altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines how luxury fashion firms are affected by digital marketing. The goal of the study is to comprehend how, in the context of luxury fashion, digital marketing and customer purchase intention relate to one another. To examine the underlying theories and earlier studies on the subject, a thorough literature survey was done. The study used a quantitative approach, collecting information from a sample of participants through survey questionnaires and statistical analyses. The association between internet marketing and luxury fashion brands was investigated using descriptive statistics, correlation analysis, and regression analysis. The results showed that digital marketing had a favorable effect on high-end fashion companies, underscoring its capacity to expand audience reach, foster customer loyalty, and increase revenue. The most successful digital marketing strategies for luxury fashion firms were found to be social media marketing and influencer marketing. For luxury fashion firms looking to reinforce their brand positioning and improve their digital marketing strategy, the report offers insightful tips. The study does admit several limitations, such as the limited sample size and the emphasis on a particular time period, which call for more research to look at other factors and the dynamic nature of digital marketing in the luxury apparel industry. The study underlines the significance of utilizing digital technology and social media to interact and engage with consumers in the present digital era, which adds to the body of knowledge about digital marketing in the luxury fashion business.