اختلاط الطلاب ذوي الجنسيات المختلفة في المدارس الدولية، وأثر ذلك على اكتسابهم اللغة الثانية
Uluslararası okullarda farklı milletlerden öğrencilerin bir arada bulunması ve bu durumun öğrencilerin ikinci dil edinmine etkisi
  1. Tez No: 869264
  2. Yazar: EMEL HACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABİTYAŞAR KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, farklı uluslardan gelen öğrencilerin sınıfta bulunmasının onların ikinci dil öğrenmelerine etkisini incelemektedir. Son yıllarda farklı ülkelerden öğrenci kabul eden uluslararası okulların sayısı arttı. Diaspora ülkelerindeki pek çok Müslüman aile çocuklarını özel okullara göndermeyi tercih ediyor ve bunların büyük çoğunluğunun tercih ettiği yer Arap okullarıdır. Bu çalışmada farklı ülkelerden öğrencilerin sınıfta bulunmasının avantajları, dezavantajları ve bu dezavantajları azaltmanın yolları incelenmektedir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde uluslararası okullar tanımlanmış, ortaya çıkış nedenleri ve gelişim aşamaları ele alınmıştır. Uluslararası okulları devlet ve özel okullardan ayıran farklar da analiz edilmişti. Bu bölümde ayrıca Türkiye'deki uluslararası okullardan da bahsedilmişti. İkinci bölümde göçmen öğrencilerin öğrenme yetenekleri ve farklı ülkelerden öğrencilerin sınıfta bulunmasının okul başarılarına etkisi üzerinde durulmuştu. Bu konu psikolojik, sosyal ve eğitimsel yönleriyle ele alınmıştır. Üçüncü bölümde Türkiye'deki Arap okullarında görev yapan öğretmen ve yöneticilere yönelik anketin sonuçları sunulmuştur. Üçüncü bölümde Türkiye'deki Arap okullarında görev yapan öğretmen ve yöneticilere yönelik araştırma konusuna ilişkin anketin sonuçları sunulmuştur. Bu anket, çalışma topluluğundan bir grubun görüşlerini araştırmayı ve bu görüşleri konuyla ilgili uygulamalı ve teorik çalışmalarla ilişkilendirmeyi amaçlamıştı. Çalışma, sınıfta farklı ülkelerden öğrencilerin bulunmasının dolaylı olarak ikinci dili öğrenmelerine yardımcı olduğu sonucuna varmıştır. Aynı zamanda öğrencilerin sınıftaki dil farklılıkları sorununun üstesinden gelmek için modern eğitim araçlarının kullanılmasının önemini vurgulamıştır. Yukarıdakilere ek olarak uluslararası okulların yenilik ve yaratıcılıkla diğerlerine göre daha fazla ilgilendikleri sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of having students from different nationalities in the classroom on their second language learning. In recent years, the number of international schools accepting students from different countries has increased. Many Muslim families in diaspora countries choose to send their children to private schools, and the majority of them prefer Arab schools. In this study, the advantages and disadvantages of having students from different countries in the classroom and ways to reduce these disadvantages are examined. The study consists of three parts. In the first chapter, international schools are defined, the reasons for their emergence and their development stages are discussed. The differences that distinguish international schools from public and private schools were also analyzed. In this section, international schools in Turkey were also mentioned. The second part focused on the learning abilities of immigrant students and the impact of having students from different countries in the classroom on their school success. This issue has been discussed from its psychological, social and educational aspects. In the third section, the results of the survey of teachers and administrators working in Arab schools in Turkey are presented. In the third section, the results of the survey regarding the research topic for teachers and administrators working in Arab schools in Turkey are presented. This survey aimed to explore the views of a group within the study community and relate these views to applied and theoretical studies on the subject. The study concluded that having students from different countries in the classroom indirectly helps them learn the second language. He also emphasized the importance of using modern educational tools to overcome the problem of students' language differences in the classroom. In addition to the above, he concluded that international schools are more interested in innovation and creativity than others.