Şubat 2023 depremlerine bağlı göçler ve zorunlu eğitim çağındaki çocukların eğitim gereksinimlerinin belirlenmesi, desteklenmesi ve güçlendirilmesi: Nitel bir araştırma
Migration due to the February 2023 earthquake and determining, supporting and strengthening the educational needs of children in the age of compulsory education: A qualitative research
  1. Tez No: 870151
  2. Yazar: ÖZKAN ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN KARABACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmada, 6 Şubat 2023 depremlerine bağlı göç yapan zorunlu eğitim çağındaki çocukların desteklenmesi ve güçlendirilmesi için ihtiyaç duyulan eğitim gereksinimlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden bütüncül tek durum çalışması biçiminde desenlenmiştir. Araştırma, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan Ağrı, Erzurum, Iğdır ve Van illerinde yürütülmüştür. Araştırmada, amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Katılımcıların belirlenmesinde Ağrı, Erzurum, Iğdır ve Van illerindeki özel ve kamuya ait ilkokul, ortaokul ve liselerde 6 Şubat 2023 depremlerine bağlı göç yapan zorunlu eğitim çağındaki çocukların bulunması ölçüt olarak alınmıştır. Bu okullar arasından sekiz okul belirlenmiş ve her bir okulda görevli bir okul yöneticisi, bir öğretmen ve bu okullarda çocuğu bulunan bir veli olmak üzere toplamda 24 katılımcı çalışma grubunu oluşturmuştur. Çalışma grubunda bulunan okul yöneticisi, öğretmen ve öğrenci velisi grubuna yönelik görüşme formları hazırlanmıştır. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Veriler, içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Bu araştırmada, deprem yaşayan çocukların deprem bölgesinden göç ettikten sonra yeni yerleşim yerlerinde okula erişim, uyum sorunu, sosyo-kültürel sorunlar, eğitimsel sorunlar, psikolojik sorunlar ve finansal kaynaklı sorunlarla karşılaştıkları tespit edilmiş ve eğitim gereksinimleri belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, depremzede çocuklarda kendini misafir olarak görme, okula aidiyet duygusunun oluşmaması, kültürel farklılıklarla karşılaşma, psikososyal desteğe ihtiyaç duyma, ders materyallerinin eksikliği, akademik olarak derslerden geri kalma, travma etkisinin devam etmesi, ders çalışma ortamlarının oluşturulamaması, kalabalık ailelerde yaşama, Sivil Toplum Kuruluşlarının desteğinin yetersizliği, afet eğitiminin yetersizliği ve motivasyon eksikliği sorunları belirlenmiştir. Ayrıca acil durumlarda kullanılmak üzere depremzede öğrencisi bulunan okullara bütçe aktarılması, afet destek merkezlerinin kurulması ve öğretim programlarına afet yönetim becerisi kazanımlarının eklenmesi önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the educational needs required to support and empower school-age children who migrated due to the earthquakes on February 6, 2023. Towards this aim, the research was designed in the form of a holistic single-case study, using qualitative research methods. The study was conducted in the provinces of Ağrı, Erzurum, Iğdır, and Van during the 2023-2024 academic year in the Eastern Anatolia Region. In the research, criterion sampling method, one of the purposeful sampling methods, was used. In determining the participants, the presence of compulsory education age children who migrated due to the February 6, 2023 earthquakes in private and public primary, secondary and high schools in the provinces of Ağrı, Erzurum, Iğdır and Van was taken as a criterion. Among these schools, eight schools were selected and a total of 24 participants, including a school administrator from each school, a teacher and a parent with children in these schools, formed the study group. Interview forms were prepared for the school administrator, teacher and student parent group in the study group. The data of the research were collected through a semi-structured interview form. The data was analyzed using the content analysis method. In this research, it was determined that children who experienced an earthquake encountered access to school, adaptation problems, socio-cultural problems, educational problems, psychological problems and financial problems in their new settlements after migrating from the earthquake region, and their educational needs were determined. According to the results of the research, earthquake-affected children see themselves as guests, lack of a sense of belonging to school, encountering cultural differences, needing psychosocial support, lack of course materials, falling behind academically, continuing the effects of trauma, not being able to create study environments, living in crowded families, Problems such as insufficient support from Community Organizations, insufficient disaster education and lack of motivation have been identified. In addition, suggestions were made to transfer budget to schools with earthquake-affected students to be used in emergencies, to establish disaster support centers and to add disaster management skill acquisitions to the curriculum