NAFLD hastalarında endotel disfonksiyonu ve endocan ilişkisi
The relationship between endothelial dysfunction and endocan in patients with NAFLD
- Tez No: 870171
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KÖSE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaçlar: Non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD) karaciğerde %5 den fazla yağlanma bulunması ile karakterize olan ve basit yağlanmadan siroza kadar spektrumu olan bir hastalıktır. Morbidite ve mortalitesinin önemli nedenlerinden biri kardiyovasküler hastalıklar olup bunun temelinde de endotel disfonksiyonu (ED) yatmaktadır. Çalışmamızda NAFLD hastaları ile ED belirteçleri arasındaki ilişki değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntemler: Çalışmaya Mart-Haziran 2023 tarihleri arasında polikliniğimize başvurmuş olan gönüllülerden 93 NAFLD hastası ve 65 sağlıklı kontrol dahil edildi. NAFLD tanısı Ultrasonografi (USG) ile belirlendi. Katılımcıların demografik, antropometrik ve klinik verileri kaydedildi, ayrıca kan örneklerinden serumları ayrılıp saklandı. USG ile karotis intima-media kalınlığı (CMIT) ve brakiyal arter akış aracılı dilatasyon (FMD) değerleri ölçüldü. Uygun koşulda saklanan serum örneklerinde ELISA yöntemiyle endocan düzeyleri ölçüldü. Elde edilen değerler karşılaştırılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objectives: Non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) is a condition where the liver contains more than 5% fat and can range from simple fatty liver disease to cirrhosis. One of the important causes of morbidity and mortality is cardiovascular diseases and endothelial dysfunction (ED) lies at the basis of this. Our study aimed to evaluate the relationship between NAFLD patients and ED markers. Patients and Methods: The study included 93 NAFLD patients and 65 healthy controls from volunteers who applied to our outpatient clinic between March and June 2023. The diagnosis of NAFLD was determined by ultrasonography (USG). Participants' demographic, anthropometric and clinical data were recorded, and serum from blood samples was separated and stored. Carotid intima-media thickness (CMIT) and brachial artery flow-mediated dilatation (FMD) were measured by USG. ELISA measured endocan levels in serum samples stored under appropriate conditions. The values obtained were compared and evaluated.