Sürdürülebilir kalkınma kapsamında yeşil tahvil uygulamasının AB örneği ve Türkiye'de uygulanması
The EU example of green bond application within the framework of sustainable development and its application in Turkey
  1. Tez No: 870948
  2. Yazar: KADİR KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR SADİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Doğal yaşama verilen zarar ve çevresel tahribatın ciddi boyutlara ulaşması neticesinde son yıllarda insanlık; orman yangınları, sel, kasırga gibi birçok doğal afetle yüz yüze gelmiştir. Bu durumu meydana getiren etkenlere bakıldığında ise; artan nüfus, tüketim ve üretim alışkanlıkları, fosil yakıt kullanımı gibi birçok başlık karşımıza çıkmaktadır. Dünya kaynaklarının sınırlı olduğu gerçeğiyle yüzleşen insanlığın sanayileşmeyle birlikte günümüze taşıdığı bu olumsuz tabloyu tersine çevirebilmek için sürdürülebilirlik ve sürdürülebilir kalkınma kavramları ön plana çıkmıştır. Özellikle 2. Dünya Savaşı sonrası dönemde, sömürge ülkelerinin bağımsızlıklarını kazanmaya başlamasıyla ortaya çıkan kalkınma kavramı bir ülkenin; ekonomik, toplumsal ve çevresel açıdan gelişmiş ülkelere yetişmesi olarak tanımlanabilmektedir. Artan nüfus ve bu nüfusun ihtiyaçlarının giderilebilmesi için ortaya koyulan üretim ve tüketim faaliyetlerinin gelecek nesillerin kaynaklarını tüketmeden gerçekleştirilebilmesine ise sürdürülebilirlik denir. Kalkınma çabalarının sonuç verebilmesi için üretim sürecinde ihtiyaç duyulan enerji, hammadde gibi kaynakların sürdürülebilir kaynaklardan edinilmesi ise sürdürülebilir kalkınma kavramını karşımıza çıkarmaktadır. Fosil yakıt kullanımının ve karbon salınımının azaltılması, iklim değişikliğine uyumun ve enerji verimliliğinin sağlanması, gibi çevresel sürdürülebilirliğe destek verecek girişimler yeşil projeler olarak adlandırılmaktadır. Çevresel sürdürülebilirlik ve doğal yaşamın korunması hassasiyetiyle gerçekleştirilecek yeşil projelerin finansmanı ciddi maliyetler gerektirmektedir. Bu maliyetlerin karşılanabilmesi, yeşil projelerin sürdürülebilir bir biçimde finanse edilebilmesi için karşımıza yeşil tahvil kavramı çıkmaktadır. Buraya kadar özetlenen çerçevede gerçekleştirilen bu tezde; sürdürülebilirlik anlayışı, sürdürülebilir kalkınma, yenilenebilir enerji, tahvil ve yeşil tahvil gibi kavramlar tarihi süreciyle birlikte irdelenmiş ve bu kavramlarla ilgili literatür taraması gerçekleştirilmiştir. Belirtilen kavramların Avrupa Birliği'nde ve Türkiye'deki tarihi seyri, uygulama usulleri incelenmiş ve bu hususlardaki gerekli bilgiler derlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, humanity has faced many natural disasters such as forest fires, floods and hurricanes as a result of the damage to natural life and environmental destruction reaching serious dimensions. When we look at the factors that cause this situation, we come across many topics such as increasing population, consumption and production habits, and the use of fossil fuels. Faced with the fact that the world's resources are limited, the concepts of sustainability and sustainable development have come to the fore in order to reverse this negative picture that humanity has carried to the present day with industrialization. The concept of development, which emerged when colonial countries started to gain their independence, especially in the post-World War II period, can be defined as a country catching up with developed countries in economic, social and environmental terms. The realization of production and consumption activities in order to meet the needs of the increasing population and the needs of this population without consuming the resources of future generations is called sustainability. Obtaining resources such as energy and raw materials needed in the production process from sustainable sources in order for development efforts to yield results brings us the concept of sustainable development. Initiatives that support environmental sustainability such as reducing fossil fuel use and carbon emissions, adapting to climate change and ensuring energy efficiency are called green projects. The financing of green projects to be realized with the sensitivity of environmental sustainability and protection of natural life requires serious costs. In order to meet these costs and to finance green projects in a sustainable manner, the concept of green bonds emerges. In this study, the concepts of sustainability, sustainable development, renewable energy, bonds and green bonds have been examined together with their history and a literature review on these concepts has been conducted. The historical course and implementation procedures of these concepts in the European Union and Turkey have been examined and the necessary information on these issues has been compiled.