An Investigation of anomalies at İstanbul Stock Exchange: Size and january effects
İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda bir anomali araştırması: Firma büyüklüğü ve ocak ayı etkisi
- Tez No: 87119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞET AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
ÖZET ISTANBUL MENKUL KIYMETLER BORSASINDA BİR ANOMALİ ARAŞTIRMASI: FİRMA BÜYÜKLÜĞÜ VE OCAK AYI ETKİSİ ZEYNEP GÜL BORA Yüksek Lisans Tezi, İşletme Enstitüsü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Kürşat Aydoğan Aralık 1995 Bu çalışma, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası' nda, 1988 ile 1994 dönemi içinde işlem gören hisse senetlerindeki Ocak ayı etkisini, firma büyüklüğü etkisi ile beraber incelemektedir. Çalışma, bu hisse senetlerini on firma-büyüklük grubuna ayrılmasını baz almış olup; bu gruplandırma Ocak ayı etkisini araştırmayı sağlamaktadır. Başlangıç olarak hangi grupların yıldönümü etkisi ile bağlantılı olduğu sorgulanmakta ve daha sonra hem Ocak ayı hem de Nisan ayı için en küçük firma grubu ile en büyüğü arasındaki getiri farkı incelenmektedir. Bu çalışma ortaya koymuştur ki;İstanbul Menkul Kıymetler Borsası 'nda, sözü edilen Ocak ayı etkisinin, firma büyüklüğü etkisi ile varolmadığıdır. Anahtar Kelimeler : Firma-büyüklük etkisi, Küçük firma etkisi, Ocak etkisi, Yıldönümü etkisi, Anomali, ii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN INVESTIGATION OF ANOMALIES AT ISTANBUL STOCK EXCHANGE : SIZE AND JANUARY EFFECTS BY ZEYNEP GÜL BORA M.B.A. in Finance SUPERVISOR: Assoc. Prof. KÜRŞAT AYDO?AN DECEMBER 1995 This study investigates January effect at Istanbul Stock Exchange in combination with size of firms which are traded for the period of 1988 - 1994, using monthly data. The study is based on the groupings of stocks in ten size groups; which permits us to examine January effect via these groups. It starts with questioning of which size groups are associated with the turn of the year effect and further examines the existence of excess returns of the smallest size group over the largest one for both January and April. This study, however, presents the evidence mat the so-called January effect via size does not exist at Istanbul Stock Exchange. Keywords : Size effect, Small-firm effect, January effect, Turn of the year effect, Anomaly.