Plastik cerrahi operasyonlarının vücut dismorfik bozukluk üzerine etkisi
The effect of plastic surgery operations on body dysmorphic disorder
  1. Tez No: 871306
  2. Yazar: ÖZER ÖZMUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN MURAT ERGANİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Vücut dismorfik bozukluk (VDB) hastaları çok sık plastik cerrahi servisinin kapısını çalarlar, bunun sonucunda daha fazla ameliyat olurlar, bu durumun onlar üzerinde etkisinin ortaya konulması önemlidir. Çalışmamızın amacı VDB hastalarına yapılan plastik cerrahi ameliyatlarının hastalar olan etkisi belirleyip bu hastalar için nelerin daha iyi yapılabileceği, kimin ameliyat edilmesi gerekliliğini ya da kimin konsülte edilmesi gerekliliğini daha iyi ortaya koymak ve hastalara faydalı olabilecek bir tedavi algoritmasına katkı sağlamaktır. Yöntem: Yaptığımız bu çalışmaya Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi servisine opere olmak için başvurmuş 18-65 yaş arası yaş arası 116 hasta dahil edilmiştir. Hastalara Sosyodemografik veri formu, Yale Brown değerlendirme ölçeği-vücut dismorfik bozukluk değerlendirme ölçeği, kısa VDB ölçeği, hasta memnuniyet anketi ölçeği, özbildirim değerlendirme ölçeği, yaşam kalite ölçeği verilmiştir. Ayrıca çalışmaya alınan kişilere psikiyatri görüşmesi ile birlikte DSM-5 tanı kriterlerine göre VDB tanısı konulmuştur. Bununla birlikte hastalara postoperatif birinci yılda değerlendirme ve ölçme yapılmıştır. Bunun dışında preoperatif ve postoperatif 4 yönlü hasta fotoğrafları özel bir ekip ve bilgisayar programı tarafından değerlendirilmiştir. Bulgular: Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi servisine opere olmak için başvuran hastaların % 35,3 oranında VDB tespit edilmiş olup bunların % 10,3'de operasyon ile VDB kliniği tedavi edildiği tespit edilmiştir. Vücut dismorfik bozukluk klinik semptomları açısından iyileşme hafif grupta; %87,9, orta grupta %81,1, şiddetli grupta %68,4, çok şiddetli grupta %30,8 oranındadır. Hastaların ameliyattan memnun kalma oranı %68,9 olup en çok vücut dismorfik bozukluk klinik semptom şiddeti orta düzey grup %78,4 oranında memnun kalmıştır. Sonuç: Plastik cerrahi operasyonları ile vücut dismorfik bozukluk tedavi edilebildiği ancak memnuniyeti sağlama, VDB şiddeti gibi faktörleri göz önünde bulundurmak önem arz etmektedir. Özellikle Orta VDB şiddeti olan hastalar ile VDB hastalarında memnuniyet sonuçları tatminkar olan hastalarda daha iyi sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Body dysmorphic disorder (BDD) patients knock on the door of the plastic surgery service very often, as a result of which they undergo more surgeries; it is essential to reveal the impact of this situation on them. Our study aims to determine the effect of plastic surgery operations performed on VDD patients on patients, to determine what can be done better for these patients, to reveal better who should be operated on or who should be consulted, and to contribute to a treatment algorithm that may be beneficial to patients. Method: In this study, 116 patients aged 18-65 who applied to plastic surgery services for surgery were included. Sociodemographic data form, Yale-Brown assessment scale, body dysmorphic disorder assessment scale, short BDD scale, patient satisfaction survey scale, self-report assessment scale, and quality of life scale were given to the patients. In addition, the people included in the study were diagnosed with BDD according to the DSM-5 diagnostic criteria, along with a psychiatric interview. In addition, patients were evaluated and measured at the 6th and 12th months postoperatively. Apart from this, preoperative and postoperative 4-way patient photographs were evaluated by an exceptional team and computer program. Results: BDD was detected in 35.3% of the patients who applied to the Plastic, Reconstructive, and Aesthetic Surgery service for surgery, and 10.3% improved with the operation. Improvement in body dysmorphic disorder clinical symptoms was observed in the mild group. The rate is 87.9%, 81.1% in the moderate group, 68.4% in the severe group, and 30.8% in the very severe group. The satisfaction rate of the patients with the surgery was 68.9%, and the Body Dysmorphic Disorder group with moderate clinical severity was most satisfied with 78.4%. Conclusion: Body dysmorphic disorder can be treated with plastic surgery operations, but it is crucial to consider factors such as satisfaction and severity of BDD. Better results were obtained mainly in patients with moderate severity of VDD and patients with satisfactory satisfaction results in VDD patients.