Exploring the impact of drama-based activites on EFL student teachers' creativity and resilience
Drama temellı̇ aktı̇vı̇telerı̇n İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğretmen adaylarının yaratıcılığı ve dı̇rençlı̇lı̇ğı̇ üzerı̇nde etkı̇sı̇nı̇n araştırılması
  1. Tez No: 871404
  2. Yazar: MERVE ÖZCAN ÇİNİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAADET KORUCU KIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen İngilizce öğretmeni adaylarının yaratıcılık ve dayanıklılıklarına drama temelli aktivitelerin etkisini araştırmayı amaçlamıştır. Nicel verilerin nitel verilerle desteklendiği bu araştırma, Konya'da bulunan Necmettin Erbakan Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği lisans programında 2023-2024 eğitim-öğretim yılının güz döneminde İngilizce Öğretiminde Drama dersine kayıtlı olan 3. sınıf gönüllü öğretmen adayları ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel verileri, Öğretmen Adaylarının Mesleki Dayanıklılık İnancı Ölçeği ve Marmara Yaratıcı Düşünce Eğilimleri Ölçeği ile toplanmış, SPSS 25.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın büyük bir kısmını oluşturan nitel veriler ise haftalık günlükler ve dönem sonunda yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerle elde edilmiştir. Nitel veriler, MAXQDA 24 programında kodlanmış ve analiz edilmiştir. Nitel veriler, nicel verilerle MAXQDA 24 programında desteklenmiş ve entegre edilmiştir. Araştırmanın sonuçları, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğretmen adaylarının yaratıcılık ve dayanıklılıklarının olumlu yönde etkilendiğini, günlüklerin ve görüşmelerin bu sonuçları desteklediğini, ön test ve son test sonuçlarının da anlamlı bir farklılık gösterdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the impact of drama-based activities on the creativity and resilience of English student teachers learning English as a foreign language. Conducted at Necmettin Erbakan University in Konya, during the fall semester of the 2023-2024 academic year, the research involved volunteer student teachers from the third year who were enrolled in a Drama in English Language Teaching course. Quantitative data were collected using the Occupational Resilience Belief Scale for Teacher Candidates and the Marmara Creative Thinking Dispositions Scale and analyzed with SPSS 25.0. The dominance of the research centred on qualitative data obtained from weekly journals and semi-structured interviews conducted at the end of the term. These qualitative data were coded and analyzed using MAXQDA 24 and were integrated and supported by the quantitative findings in the same program. The results revealed that the creativity and resilience of the student teachers were positively influenced by their participation in drama activities. The journals and interviews corroborated these findings, showing significant differences in pre-test and post-test results, which underscored the positive impact of the activities.