Türkiye'de çok boyutlu yoksulluğun analizi: İzmir ili için nitel bir araştırma
Analysis of multidimensional poverty in Türkiye: A qualitative research for İzmir province
  1. Tez No: 871721
  2. Yazar: BANU HAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN AYŞEN KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Yoksulluğun karmaşık yapısı geçmişten günümüze pek çok dönüşümü de beraberinde getirmiştir. Bu yüzden, yoksulluk kavramı dinamik yapısı nedeniyle zamana ve mekana göre farklılaşmıştır. Yoksulluk sadece gelirle ilişkilendirilen bir olgu olmaktan uzaklaşmış ve diğer faktörlerle de ilişkilendirilmiştir. Dolayısıyla, yoksulluk günümüzde maddi boyutlu tek yönlü bir nedensellik yerine sosyal, kültürel ve ekonomik olarak çok boyutlu bir nedensellik ağı çerçevesinde tartışılmaktadır. Çok boyutlu yoksulluğun değerlendirilme sürecinde yoksulluğun belirleyicileri arasına gelirin yanı sıra sağlık, eğitim, hijyen, elektriğe ulaşım ve cinsiyet eşitliği gibi faktörler dahil edilmiştir. Bu tezin amacı da İzmir'de sürdürülebilir kalkınma hedefleri ile ilişkili olarak yoksulluğun çok boyutlu bir değerlendirmesini sunmaktır. Bu amaca yönelik olarak İzmir'de farklı ilçelerden katılımcılarla yarı yapılandırılmış formda derin görüşmeler yapılmış ve bir nitel veri analizi uygulanmıştır. Buna göre, İzmir'de derin yoksulluk, yoksulluğun kuşaktan kuşağa aktarımı ve eğitim yoksulluğu gibi pek çok konuyla ilgili bulgulara ulaşılmıştır. Tez, İzmir'de yoksulluğun çok boyutlu doğasını özgün verilerle ve kapsayıcı olarak incelemesi yönüyle literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The complex structure of poverty has undergone many transformations from past to present. Therefore, the concept of poverty has evolved over time and varies by location due to its dynamic nature. Poverty has evolved from being solely linked to income to being associated with other factors. Therefore, poverty is now discussed within a multidimensional causal network of social, cultural, and economic factors, rather than as a one-way causality solely with an economic dimension. In evaluating multidimensional poverty, factors such as health, education, hygiene, access to electricity, and gender equality have been included among the determinants of poverty, in addition to income. This thesis aims to provide a multidimensional assessment of poverty in Izmir Province concerning sustainable development goals. To achieve this goal, semi-structured interviews are conducted with participants from various districts in İzmir, and a qualitative data analysis is applied. Accordingly, findings on various issues such as severe poverty, intergenerational poverty transmission, and educational poverty have been obtained in Izmir Province. The thesis contributes to the literature by comprehensively analyzing multidimensional poverty in Izmir with original data.