Üniversite öğrencilerinin sosyal atomları ile yakın ilişkileri arasındaki ilişkide çocukluk deneyimlerinin aracı rolünün incelenmesi
Investigation of the intermediate role of childhood experiences in the relationship between university students' social atom and close relationship
  1. Tez No: 871725
  2. Yazar: SEVAL SEVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Üniversite öğrencileri ile yapılan araştırmada katılımcıların sosyal atomları ile yakın ilişkileri arasındaki ilişkide çocukluk deneyimlerinin aracı rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 401 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Bu araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği, Çocukluk Deneyimleri Ölçeği ve Sosyal Atom Ölçeği aracılığı ile toplanmıştır. Verilerin analizinde Pearson ve Spearman korelasyon, bağımsız gruplar t-testi, ANOVA ve Kruskal Wallis analizleri kullanılmıştır. ANOVA ve Kruskal Wallis analizinde anlamlı çıkan puanların ikili karşılaştırmaları için sırasıyla Scheffe ve Pairwise Comparison testlerine bakılmıştır. Aracı rol analizleri için Aracı Değişken Analizi ve Paralel Çoklu Aracı Değişken Analizi uygulanmıştır. Aracı değişken analizi için veri analiz programları kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; Çocukluk Deneyimleri Ölçeği'nin üç alt boyutu olan deneyimleri tehdit edici, boyun eğdirici ve değersizlik alt ölçeği puanlarının üç boyutlu bağlanma stilleri ölçeği kaçınan alt boyutu, kaygılı kararsız alt boyutu ve güvenli alt boyutunun sosyal atom ölçeği puanları üzerindeki etkisine kısmi aracılık ettiği tespit edilmiştir. Güvenli bağlanan bireylerin sosyal atomlarında anne ve babalarını merkeze yakın konumlandırdıkları ve akraba ve arkadaşlarına sosyal atomlarında daha fazla yer verdikleri, kaçınan bağlanma stilinde kardeş ve partner sayısının anlamlı farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the research conducted with university students, it was aimed to examine the mediating role of childhood experiences in the relationship between the social atoms of the participants and their close relationships. The sample of the research consisted of 401 university students. The data of this research were collected through the Personal Information Form, Three Dimensional Attachment Styles Scale, Childhood Experiences Scale and Social Atomic Scale. Pearson and Spearman correlation, independent groups t-test ANOVA and Kruskal Wallis analyzes were used to analyze the data. For pairwise comparisons of the scores that were significant in ANOVA and Kruskal Wallis analysis, Scheffe and Pairwise Comparison tests were used respectively. Mediator Variable Analysis and Parallel Multiple Mediator Variable Analysis were applied for mediatör role analyses. Data analysis programs were used for mediatör variable analysis. According to the results obtained from the research; it was determined that the three subscales of the Childhood Experiences Scale, namely the theatening, subjugating and worthlessness subscale scores, partially mediate the effect of the three- dimensional attachment styles scale's avoidant subscale, anxious ambivalent subscale and secure subscale on the social atom scale scores. It has been determined that securely attached individuals position their mothers and fathers closer to the center of their social atoms and give more space to their relatives and friends in their social atoms, while the number of siblings and partners in the avoidant attachment style varies significantly.