EFL teachers' intercultural communicative competence and their related in-class practices
İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretmenlerin kültürlerarası iletişimsel yeterlilikleri ve ilgili sınıf içi uygulamaları
- Tez No: 872024
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAT ATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüz dünyasında İngilizce uluslararası bir dil haline gelmiştir ve yalnızca Birleşik krallık veya ABD gibi yakın çevre ülkelerde değil, Hindistan ve Türkiye gibi dış veya genişleyen çevre ülkelerinde de küresel bir iletişim aracı olarak kullanılmaktadır. Dolayısıyla, yabancı dil olarak İngilizce eğitiminde başarılı ve anlaşılır bir iletişim önemli bir rol oynamaktadır, bu yüzden İngilizce öğretmenlerinin yetkin öğrenciler yetiştirebilmeleri için kültürlerarası yetkinliğe sahip olmaları gerekmektedir. Bu nedenle, mevcut çalışma İngilizce öğretmenlerinin kültürlerarası iletişimler yeterliliklerini ve bunlarla ilgili sınıf içi uygulamalarını araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmada ayrıca öğretmenlerin sınıf içi kültürlerarası iletişimsel yeterlilikleriyle ilgili uygulamlarında eğitim geçmişlerine veya yurt dışı deneyimlerine göre anlamlı bir fark olup olmadığının araştırılması da amaçlanmaktadır. Araştırma kapsamında karma açıklayıcı sıralı araştırma yöntemi kullanılmış; nicel veriler likert ölçekli kültürler arası iletişimsel yeterlilik anketi ile, nitel veriler ise kısa hikaye temelli görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Özel ortaokullarda çalışan İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten 67 Türk öğretmen kültürlerarası iletişimsel yeterlilik aktivitelerini ne sıklıkla uyguladıklarını ortaya çıkarmak için ankete katılmıştır ve bu öğretmenlerin 14'ü sınıf içi kültürlerarası iletişimsel yeterliliklerinin keşfedilmesi için hikaye temelli görüşmelere katılmıştır. Anket yoluyla elde edilen veriler betimleyici istatistikler ve bağımsız örneklem t-testi yoluyla analiz edilmiştir ayrıca anketin son maddesine ilişkin (madde 20) bulgular tümevarımsal içerik analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Öte yandan, hikaye temelli görüşmelerden elde edilen veriler tematik analiz yoluyla analiz edilmiştir. Nicel verilerin sonuçları, İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten Türk öğretmenlerin kendi deneyimleri ile alakalı veya zaman ve çaba gerektiren kültür öğretimi uygulamalarından daha çok değer ve tutumlarla ilgili kültür öğretimi uygulamalarını sıklıkla sınıflarına entegre ettikleri ortaya çıkmıştır. Ayrıca bulgular, Öğretmenlerin yurt dışı deneyimlerine göre kültürlerarası iletişimsel yeterlilik uygulamalarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmezken, eğitim durumlarına göre kültürlerarası iletişimsel yeterlilik uygulamalarında anlamlı bir farklılık olduğu ortaya çıkmıştır. Hikaye temelli görüşme bulgularına göre, bazı öğretmenler yabancı kültürlerin farklı yönlerini karşılaştırmak, kültür öğretimi için ekstra ders ve materyaller planlamak ve yabancı kültürlerle ilgili video veya resim göstermek gibi kültürlerarası iletişimsel yeterlilik uygulamalarını derslerine entegre etmişlerdir. Ancak kültürlerarası iletişimsel yeterlilik uygulamalarını hala derslerine dahil etmeyen ve İngilizcenin yerel kültürüne (Örneğin, İngiliz) bağlı kalan öğretmenler de bulunmaktadır. Bu kültürlerarası iletişimsel yeterlilik uygulamalarının araştırılması önceki çalışmaları destekleyebilir ve kültürlerarası iletişimsel yeterliliğine ilişkin literatüre katkıda bulunabilir. Sonuçların ardından çalışma, pedagojik çıkarımlar ve daha sonraki araştırmalar için önerilerle sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
English has become an international language in today's world, and it has been used as a global means of communication not only in the inner circle countries, such as the UK and the USA but also in the outer and the expanding circle countries, such as India and Türkiye. Hence, intercultural communicative competence plays a crucial role in successful and intelligible communication in English as a foreign language education, so English language teachers are required to be interculturally competent to raise competent students. Thus, the current study attempts to investigate EFL teachers' intercultural communicative competence and their related in-class practices. The study also aims to explore whether there is a significant difference in teachers' intercultural communicative competence practices regarding their educational backgrounds and experiences of abroad. A mixed methods explanatory sequential research design was adopted within the scope of the study; quantitative data were collected through a likert-scale ICC questionnaire, while qualitative data were gathered via vignette-based interviews. 67 Turkish EFL teachers working at private middle schools involved in the questionnaire to reveal how often they practice ICC, and 14 of those teachers participated in the vignette-based interviews to reveal their in-class ICC practices. The data elicited via the questionnaire were analyzed through descriptive statistics and an Independent Sample T-test using SPSS; in addition, findings of the last item (item 20) in the questionnaire were analyzed by using inductive content analysis. On the other hand, the data gathered from the vignette-based interviews were analyzed through thematic analysis. The results of the quantitative data revealed that Turkish EFL teachers frequently integrated culture teaching activities related to values and attitudes more than the culture teaching activities related to their own experiences and culture teaching practices that take time and effort. Moreover, findings did not illustrate a statistically significant difference in teachers' ICC practices concerning their experiences of abroad whereas there was a statistically significant difference in teachers' ICC practices regarding their educational backgrounds. According to interview findings, some teachers integrated ICC practices, such as comparing different aspects of foreign cultures, planning extra lessons and materials for culture teaching, and showing videos or pictures about foreign cultures in their lessons. However, there were still some other teachers who did not incorporate ICC practices in their lessons and depended on the native cultures of English (i.e., British). Exploring these ICC practices can support the previous studies and contribute to the literature on intercultural communicative competence. Following the results, the study concludes with pedagogical implications and suggestions for futher research.