Kişilik özellikleri ve risk algılarının çevrimiçi dürtüsel satın alma niyetleri üzerindeki etkileri: Duyguların aracı rolü
Effects of personality traits and risk perceptions on online impulsive buying intentions: The mediating role of emotions
- Tez No: 873093
- Danışmanlar: PROF. DR. RUZİYE COP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Tüketicilerin çevrim içi satın alma faaliyetleri dikkate alındığında, çevrim içi ortamlardaki satın alma niyetinin dürtüsel olma özelliği zaman zaman ön planda olabilir. Konuyla ilgili literatürde dürtüsel satın alma niyetini destekleyen çok sayıda araştırma bulunmaktadır. Ancak tüketicilerin çevrim içi dürtüsel satın alma niyetleri algıladıkları risk faktörleri ve kişilik özellikleri tarafından nasıl etkilendiği ile bu etkide duyguların aracı rolünün bir arada incelendiği çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışma, tüketicilerin çevrimiçi ortamları sık kullanmaları nedeniyle, özellikle yeni nesil tüketicilerin çevrim içi dürtüsel satın alma niyetinin açıklanmasına yönelik teorik ve pratik açıdan önemli katkılar sağlayabilir. Çalışmanın örneklemini yeni nesil tüketiciler oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı ise kişilik özellikleri ile algılanan risk faktörlerinin çevrim içi dürtüsel satın alma niyeti üzerindeki olası etkilerinde duyguların aracı rolünü incelemektir. Çalışmada tarama yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
When considering consumers' online purchasing activities, it can be argued that the impulsive nature of their purchasing behaviors or intentions in online environments is prominent. Although there are numerous studies in the literature supporting this assertion, no study has been found that simultaneously examines how consumers' online impulsive purchasing behaviors or intentions are influenced by their perceived risk factors and personality traits, along with the mediating roles of positive and negative emotions in this effect. However, such a study could provide significant theoretical and practical contributions to explaining the online impulsive purchasing intentions of the new generation consumers, particularly because of their pronounced characteristics of using online environments. Thus, the new generation consumers constituted the context of the study, and within this context, the potential effects of personality traits and perceived risk factors on online impulsive purchasing intention were examined, with a particular focus on the mediating roles of positive and negative emotions. The survey method was utilized in the current study