The role of Tiktok influencer marketing in shaping gen z'sbuying behavior and engagement with brands
Z jenerasyonunun satın alma davranışını ve markalarlaetkileşimini şekillendirmede Tiktok influencermarketing'in rolü
- Tez No: 873439
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAHVER OMERAKI ÇEKİRDEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tezin amacı, tüketicilere yardım etmede yaş demografisinin ve güvenilirlik, uzmanlık, çekicilik ve tüketici temelli eşitlik gibi çeşitli diğer önemli faktörlerin rolünü keşfederek gerçekleştirilen tüketici davranışı ile pazarlama stratejileri arasındaki karmaşık bağlantıları incelemektir. Bir satın alma kararı vermek için. Çalışmada ANOVA, regresyon analizi ve post hoc testler gibi niceliksel analizlerin yanı sıra niteliksel analizleri de içeren karma yöntem yaklaşımı kullanılmaktadır. Çalışma, bu ilişkilerin hem teorik temelleri hem de pratik uygulaması için bir araçtır. Sonuçlar, güvenilirlik, bilgi, görünüm ve CBE ile satın almaya yatkınlık arasındaki önemli korelasyonları ortaya çıkarıyor; bu da tüketici satın alma süreçlerinin karmaşıklığını ortaya çıkarıyor. Ancak çalışma, tüketici tercihleri ve karar verme açısından farklı yaş segmenti gruplarını ortaya koyuyor ve bu da demografik segmentlere göre özelleştirilmiş pazarlama stratejilerinin rolünü vurguluyor. Çalışmanın ampirik bulguları aynı zamanda kaynak güvenilirliği teorisi ve detaylandırma olasılığı modeli gibi mevcut teorileri de desteklemekte ve bunlara katkıda bulunmaktadır. Bu araştırma aynı zamanda tüketici davranışında yaşın rolünün anlaşılmasına da yeni boyutlar kazandırmıştır. Rapor, yöneticiye, pazarlama stratejisinin iyileştirilmesinden sorumlu şirketler için bir dizi eyleme geçirilebilir öneri sağlar. Aynı zamanda güven yaratma, uzmanlık gösterme, çekiciliği uygulama ve satın alma niyetini artırmak için tüketici temelli eşitliğin geliştirilmesi ihtiyacını da vurguluyor. Tüketici psikolojisi ve tercihlerine ilişkin çok yönlü bir bakış açısının kabul edilmesi, işletmelerin daha odaklı ve etkili pazarlama kampanyaları geliştirmesine yol açabilir; bu kampanyalar, sonuçta marka ile müşteri arasında daha güçlü bağların oluşmasına ve işletmenin büyümesinin teşvik edilmesine yol açabilir. Bu çalışma, pazarlama ve marka yönetimi alanında çalışan hem akademisyenler hem de uygulayıcılar için pratik çıkarımlar sunarak, pazarlama ve tüketici davranışı alanında artan bilgi birikimine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine the intricate connections between consumer behavior and marketing strategies, which is accomplished by exploring the role of age demographics and a variety of other important factors like trustworthiness, expertise, attractiveness, and consumer-based equity in helping consumers to make a purchasing decision. The study uses a mixed-methods approach which involved quantitative analysis such as ANOVA, regression analysis, and post hoc tests as well as qualitative analysis. The study is a tool for both theoretical underpinnings and practical implantation of these relationships. The results uncover substantial correlations between credibility, knowledge, appearance, and CBE with prone to purchase, which drives home the complexity of consumer purchasing processes. However, the study reveals the different age segment tribes in terms of consumer preferences and decision-making, which emphasizes the role of customized marketing strategies according to the demographic segments. The empirical findings of the study also support and adds to the existing theories like source credibility theory and elaboration likelihood model. This research has also brought new dimensions in understanding the role of age in consumer behavior. The report provides the manager with a set of actionable recommendations for the companies, which are in charge of marketing strategy refinement. It also emphasizes the need for the creation of trust, for the demonstration of expertise, for the application of attractiveness, and for the enhancement of consumer-based equity to increase the purchase intentions. The acceptance of a multifaceted view of consumer psychology and preferences can lead businesses to develop more focused and efficient marketing campaigns which will eventually result in the creation of stronger bonds between the brand and the customer as well as the promotion of the business growth. This study adds to the growing body of knowledge in marketing and consumer behavior area, presenting practical implications for both scholars and practitioners working in marketing and brand management.