Yeme davranış ölçeği (AEBQ) ile Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin yeme davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of eating behaviors of Selcuk University Medical Faculty's students with the eating behavior scale (AEBQ)
- Tez No: 874434
- Danışmanlar: PROF. DR. ESMA MENEVŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyokimya, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Biochemistry, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Çalışmamızda, Selçuk Üniverstesi Tıp Fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin yeme davranışlarının tespit edilerek, sosyo demografik özellikleri ile olan ilişkilerinin değerlendirilmesi ve bazı hormonların yeme davranışlarında etkileyici temel faktör olabileceği düşünülerek biyokimyasal mekanizmalar ile bağlantılarının incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntemler: Çalışma kesitsel tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi' nde eğitim alan toplam 6 sınıftan 388 gönüllü öğrenci çalışmaya dahil edildi. Öğrencilere sosyo-demografik bilgileri alınarak ve 'Yetişkin Yeme Davranışı Ölçeği (Adult Eating Behaviour Questionnaire - AEBQ)' soruları uygulandı. Tüm veriler SPSS istatistik programı kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Öğrencilerin %59,5'i kadın, %40,5'i erkektir. BKİ' ne göre öğrencilerin %8,2'si zayıf, %70,1'i normal, %17,8'i hafif kilolu, %3,9'u obezdir. Öğrencilerin ortalama 3 öğün yaptıkları tespit edilmiştir. En fazla kahvaltı öğünü, en az ise akşam öğününü atladıkları görülmüştür. Zayıf olanlar yüksek oranda öğle öğününü, normal ve fazla kilolu + obez olanların ise yüksek oranda kahvaltı öğünlerini atladıkları görüşmüştür. Çalışmamız da yemek keyfi faktörü ile cinsiyet, harçlık durumu, BKİ ve öğün sayısı değişkenleri arasında istatistiksek olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p=0,019, p=0,012, 0=0,020, p=0,001). Kadınların, erkeklere göre daha fazla yemekten keyif aldıkları saptanmıştır. Duygusal aşırı beslenme kadınlarda daha fazla görülmüştür. Zayıf olan kişilerde duygusal aşırı beslenme en az görülürken, duygusal yetersiz beslenme en fazla görülmektedir. Gıda huzursuzluğu faktörü ile egzersiz değişkeni arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p=0,002). Harçlık durumları yetersiz olan kişilerde gıda duyarlılığı yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The present study wasaimed to identify the eating behaviors of medical faculty's students, to evaluate their relationship with their sociodemographic characteristics, and to investigate them biochemical mechanismby considering that some hormones may be the influential basic factors in eating behaviors. Materials and Methods: The study is a cross-sectional descriptive type of research. 388 volunteer students (totally 6 class, n=388) studying at Selçuk University Faculty of Medicine were included in the study. Socio-demographic information and the 'Adult Eating Behaviour Questionnaire (AEBQ)' questions prepared and implemented to the students. All data were evaluated using the SPSS statistics program. Results: 59.5% of the students were female and 40.5% were male. According to BMI, 8.2% of the students were underweight, 70.1% were normal weight, 17.8% were overweight, and 3.9% were obese. It was determined that the students had an average of 3 meals per day. They were most likely to skip breakfast and least likely to skip dinner. It was observed that the underweight students were more likely to skip lunch, while the normal and overweight + obese students were more likely to skip breakfast. In our study, a statistically significant relationship was found between the food enjoyment factor and the variables of gender, allowance status, BMI, and number of meals (p=0.019, p=0.012, p=0.020, p=0.001). It was found that women enjoyed food more than men. Emotional overeating was more common in women. Emotional overeating was least common in underweight individuals, while emotional under-eating was most common. A significant relationship was found between the food anxiety factor and the exercise variable (p=0.002). Food sensitivity was found to be high in individuals with insufficient allowance.