Kamudaki verimliliğin arttırılmasında 'konuşmanın' yeri ve önemi
The Standing and importance of speaking in increasing the productivity in the publicsphere
  1. Tez No: 87602
  2. Yazar: MEVLÜT DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET CEMİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Konuşma en öz anlamıyla, ikili bir etkileşimdir. Konuşanın iletmek istediği mesajı karşı tarafa aktarması ve dinleyicinin de bunu anlayarak tepki göstermesidir. Bir başka ifadeyle konuşma, bir mesajm söz, ses ve beden dili kullanılarak karşı tarafa aktarılmasıdır. Burada; a)Konuşmacı b)Dinleyici c)Mesaj d)Kanal dörtlüsü karşımıza çıkmaktadır. Özellikle son zamanlarda, gerek özel sektörde olsun ve gerekse kamu sektöründe olsun, etkili konuşma ayrı bir önem kazanmıştır. Kamu kurum ve kuruluşları, personel verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için büyük çabalar sarfetmektedirler. Bu çabaların içinde, yönetici smıfınm ulusal ve uluslararası toplantılarda daha verimli ve etkili konuşma yapmalarının hedeflendiğini görmekteyiz. Kamu sektörü, yöneticinin, verimliliğin, kalitenin, motivasyonun, etkili dinlemenin, verimi artırmanın, Türkçeyi iyi kullanmanın ne denli önemli olduğunu kavramış durumdadır. Bunun için de, her geçen gün kurumların yapmış olduğu“güzel konuşma”kursları,“dilin etkili kullanımı”seminer ya da konferanslarının sayısı hızla artmaktadır. Kurumların yapmış olduğu eğitim çalışmalarında sadece sözlü anlatımlar değil, aynı zamanda sözsüz anlatımlara da büyük önem verilmektedir. Bu konuda da, 'body language' de denilen beden dilinin nasıl kullanıldığı ya da kullanılması gerektiği konusunda çalışmalar yapılmaktadır. Hatta bazı kurumların bu konuda yabancı konuşmacılar davet ettiklerini yazılı ya da sözlü basında görmekteyiz.Kamuda verimliliğin artırılmasında 'konuşma'yla ilgili diğer önemli bir nokta da, motivasyondur. Beden ve ruh sağlığı yerinde olan bir çalışanın diğerine göre fevkalade daha verimli olduğu dikkate değer bir gerçektir. Kendini hizmet üretmeye hazır hisseden bir eleman, üretimin ve verimin zirveye taşınmasını sağlayacak, sesi net ve gür çıkacaktır. Güncel ve önemli diğer bir husus da, konuşma ve beyin ilişkisidir. Konuşmayla ilgili olarak beynin en verimli bir şekilde kullanılarak etkili konuşmanın gerçekleşmesi, mesajm yerine ulaşmasını sağlar. Etkili konuşmayı gerçekleştirebilen bir yönetici, en etkili silaha sahip olmuş demektir. u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Speakingi is its most basec deifinition refers to a two-way interactiin. It means conveyance of the message intended by the speaker as to the listener it means reactingi to by understanding it. In other words, speaking means transferring to the other side a message using sounds, voice or body language. Here we might just come cross with the quartet which includes: a) the sepaker, b) thi listener, c) the message, and d) the channel. It is especially true that in recent time speaking effectiveliy has gained a considerable importance both in private or governmental sector.Public instituions and establishments are but managing extensive efforts to increase personnel efficiency in tihs respect. We see promotion to urge managing class to speak more efficienty and effectively at national or international meetings, as part of such efforts. Public sector already comprehended how important it is the efficiency, qualitiy, motivation, activöe listening, and enhancement of effeciency and using Turkish language well. To that effect, number of those“eloquently speaking”courses,“effctive use of the language”seminars or conferences are increasing each and every day. In training efforts of institutions nonverbal expression in addition to verbal ones are attached great importance. In this respect, tehere is certain work on how the language which is called as“body language”is currently being used or how it should actually be used. We even see on the printed or visual media that certain institutions invite ad hoc basic foreign speakers. Gettingi motivated is onather major point when making a mention of the“speaking”to enhance efficiency in the public sphere. It is a noteworthy fact that an employee being in his-her sane in terms of both phsical on mental conditions shall be much more efficient compared to others. A person feeling himself- m T.O, YÜKSEKÖ?RETİM « ® mmıu MKUMANTASYON MERKEZİherself ready for producing things shall lead production or efficiency to its very zenith, and he-she will utter words clearly in meaning and highly in volume. The interaction between speaking and brain is but another actual and important point. It is this interaction which allows realization of effective speaking through the most productive use of brain in terms of speaking, subsequently getting one's message across. A manager enjoying effective speaking ability will mean that that person already is in possesion of the most effective weapon available. IV