Bethe kafesi üzerinde karma spin-3/2 ve spin-5/2 blume-emerygriffiths modelin faz diyagramlarinin elde edilmesi
Obtaining the phase diagrams of mixed spin-3/2 and spin-5/2blume-emery-griffiths model on bethe lattice
- Tez No: 876320
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışması, karma spin-3/2 ve spin-5/2 Blume-Emery-Griffiths (BEG) modelinin Bethe Kafesi üzerindeki kritik davranışlarının kapsamlı bir incelemesidir. Model, Bethe Kafesi üzerinde teorik olarak tam özyineleme bağıntıları metodu kullanılarak incelendi. Modelin alt-örgü manyetizasyonlarının ve kuadrupol momentlerinin ifadeleri, tam özyineleme bağıntıları terimlerinde elde edildi. Bu denklemler nümerik bir metod olan iterasyon metodu kullanılarak uygun bir bilgisayar programlama dili vasıtasıyla çözüldü. Kristal alan etkileşme parametresinin yokluğunda ve varlığında bu düzen parametrelerinin termal değişimleri araştırıldı. Bu inceleme, sistemde meydana gelen faz geçişlerinin, birinci-mertebe, ikinci-mertebe veya daha yüksek mertebeden olup olmadıklarının ayrıntılı bir analizini içerir. Kristal alan parametresi yokluğunda karma spin-3/2 ve spin-5/2 izotropik BEG modelinin faz diyagramları koordinasyon sayısı q=3 ve 4 için (K, T) düzleminde ve kristal alan parametresi varlığında çeşitli negatif bikuadratik etkileşme parametresi için karma spin-3/2 ve spin-5/2 BEG modelinin faz diyagramları koordinasyon sayısı q=3 ve 4 için (D, T) düzleminde ayrıntılı biçimde elde edildi. Modelde ikinci-mertebe ve birinci-mertebe faz geçiş çizgileri bulundu. Birincimertebe faz geçiş çizgilerinin son bulduğu yalıtılmış kritik son noktalar tespit edildi. Her iki durum içinde telafi sıcaklık noktası tespit edilemedi.
Özet (Çeviri)
This thesis is a comprehensive study of the critical behavior of the mixed spin-3/2 and spin-5/2 Blume-Emery-Griffiths (BEG) model on the Bethe Lattice. The model was theoretically investigated on the Bethe Lattice using the exact recursion relations method. The expressions of the sublattice magnetizations and quadrupole moments of the model were obtained in terms of the exact recursion relations. These equations were solved using the numerical iteration method in a suitable computer programming language. Thermal changes of these order parameters in the absence and presence of the crystal field interaction parameter were investigated. This study includes a detailed analysis of the phase transitions occurring in the system, whether they are first-order, second-order or higher-order. Phase diagrams of the mixed spin-3/2 and spin-5/2 isotropic BEG model in the absence of the crystal field parameter in the (K, T) plane for coordination numbers q=3 and 4, and phase diagrams of the mixed spin-3/2 and spin-5/2 BEG model for various negative biquadratic interaction parameters in the presence of the crystal field parameter in the (D, T) plane for coordination numbers q=3 and 4 are obtained in detail. Second-order and first-order phase transition lines were found in the model. Isolated critical end points where first-order phase transition lines end were detected. No compensation temperature point was detected in either case