Okul öncesi kurumunda görev yapan öğretmenlerin drama yöntem ve tekniklerindeki yeterlilikleri ve uygulama güçlüklerinin belirlenmesi
Determination of preschool teachers' competencies in drama methods and techniques and difficulties in implementatio
  1. Tez No: 876339
  2. Yazar: AYDAN YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
İnsan hayatının temellerinin atıldığı okul öncesi döneminde çocuklar; fiziksel, sosyal, duygusal, bilişsel ve dil gelişimi bakımından gelişmektedir. Çocukların ilerideki yaşamlarını etkileyecek ve şekillenmesine destek olacak olması bakımından okul öncesi eğitimi oldukça kritik bir öneme sahiptir. Drama; çocukların çoklu gelişim alanlarına destek sağlayan, onların farklı ve yaratıcı düşünebilmelerine fırsat sunan bir yöntemdir. Bu sebeple ki okul öncesi öğretmenlerinin drama etkinliklerine hâkim olması, eğitimin daha nitelikli hale gelmesini sağlayacaktır. Bu çalışma okul öncesi kurumunda görev yapan öğretmenlerim drama yöntem ve tekniklerindeki yeterlilikleri ve uygulama güçlüklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu sebeple araştırmada temel yorumlayıcı nitel çalışma deseni uygulanmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu İstanbul ilindeki okul öncesi kurumunda görev yapan 10 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın evreninde yer alan öğretmenlerin seçilmesinde amaçlı örneklem yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmaya ait veri toplama aracı olarak kullanılan yarı yapılandırılmış anket; uzman ve alandan görüşler alınarak araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Elde edilen veriler, içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmadaki okul öncesi öğretmenlerinin 8'i 10 yıl ve üstünde, 2'si ise 6-10 yıl arası meslekte görev yapmaktadırlar. Tüm katılımcıların mezun olduğu programdan drama tekniğine yönelik ders aldığı tespit edilmiştir. Doğaçlama, dramatizasyon, rol oynama ve rol değiştirme tekniklerinin en çok bilgi sahibi olunan ve derslerde en çok kullanılan teknik olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın sonunda okul öncesi öğretmenlerinin drama yöntem ve tekniklerindeki yeterlilikleri ve uygulamada yaşadıkları güçlüklere dair görüşleri ortaya konulmuş ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the preschool period, when the foundations of human life are laid, children develop in terms of physical, social, emotional, cognitive and language development. Preschool education has a critical importance in terms of affecting and shaping children's future lives. Drama is a method that supports children's multiple developmental areas and offers them the opportunity to think differently and creatively. For this reason, preschool teachers' mastery of drama activities will make education more qualified. This study was conducted to determine the competencies and implementation difficulties of teachers working in preschool institutions in drama methods and techniques. For this reason, phenomenology design, one of the qualitative research methods, was applied in the study. The sample group of the study consists of 10 teachers working in preschool institutions in Istanbul. Purposive sampling method was preferred in selecting the teachers in the study population. The semi-structured questionnaire used as the data collection tool of the study was developed by the researcher by taking opinions from experts and the field. The data obtained were analyzed using content analysis. 8 of the pre-school professionals in the research have been working in professions for 10 years or more, and 2 of them have been working in professions for 6-10 years. The program, from which all students graduated, included courses on drama technology. It has been found that improvisation, dramatization, role playing and role changing techniques are the most knowledgeable and most used techniques in lessons. At the end of the study, preschool teachers' views on their competencies in drama methods and techniques and the difficulties they experience in practice were revealed and suggestions were made.