Ömer Tuğrul İnançer hayatı eserleri ve tasavvufî görüşleri
Ömer Tuğrul İnançer life, works and mystical views
- Tez No: 941550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Tasavvuf, İslam'da Allah'a duyulan sevgiyle birlikte ona yakınlaşmayı ve insanın iç dünyasında ahlâkî arınmayı amaçlayan bir disiplindir. Bu disiplinde hem mânevî hem de ahlâkî boyutta derinleşen kişileri tanımlamak için mutasavvıf kelimesi kullanılır. Bu kavram bireysel olarak ahlâkî eğitimden geçmiş ve bu yolda rehberlik eden kişilere verilir. Çalışmanın ana konusu olan mutasavvıf Ömer Tuğrul İnançer Cerrâhî tarikatına mensupluğuyla bilinir. 1073 tarihinde Nûreddin Cerrâhî (öl. 1133/1721) tarafından kurulan ve İstanbul Cerrahpaşa semtinde gelişen Cerrâhî tarikatının günümüze kadar sadrazam, kadı, müderris, imam, hattat, zanaat erbabı, esnaf gibi çeşitli toplum kesimlerine mensup şeyhleri olmuştur. Tarikatın 21. post-nişîni olan İnançer aynı zamanda hukukçu, yazar ve kudümzendir. 1999'dan vefatına kadar İstanbul Cerrahi Âsitanesi'nde post-nişîn olarak irşad faaliyetinde bulunan mutasavvıfın eserlerinin bir kısmı sohbetlerinden derlenip kitap haline getirilmiştir. Toplamda 11 eseri vardır. İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Müdürlüğü ile Türk Tasavvuf Mûsikisi ve Folklorunu Araştırma ve Yaşatma Vakfı'nın kurucu başkanlığını yapan İnançer, söyleşileriyle de basın dünyasının tanınan bir ismidir. Bu çalışmayla 21. yüzyıl mutasavvıflarından Ömer Tuğrul İnançer'in hayatı, eserleri ve özellikle eserlerindeki tasavvufî görüşlerini ortaya ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde mutasavvıfın hayatı, ikinci bölümde ise eserleri tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde mutasavvıfın yayımlanan eserleri özelinde tasavvufî görüşleri incelenmiştir. 4 Eylül 2022'de vefat eden Ömer Tuğrul İnançer'in tasavvufî kimliği, bu çalışmayı kaleme almamıza vesile olmuştur. Tasavvufu mûsiki ile mezceden mutasavvıfın hayatına, eserlerine ve tasavvufî görüşlerine dair ayrıntıların çalışmamız vasıtasıyla tasavvuf alanında yapılan araştırmalara dâhil edilip sonraki araştırmalar için de zemin olması ümit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Sufism is a discipline in Islam that aims at drawing closer to God through love and achieving moral purification within the inner world of the individual. The term mutasawwif is used to describe those who have attained a certain depth both spiritually and ethically on this path. This designation is typically attributed to individuals who have undergone a personal process of moral training and who serve as guides for others along the way. The main subject of this study, mutasawwif Ömer Tuğrul İnançer, is known for his affiliation with the Jerrahi Sufi order. Founded in 1073 by Nureddin Jerrahi (d. 1133/1721) and developed in the Cerrahpaşa district of Istanbul, the Jerrahi order has historically included sheikhs from various social segments such as grand viziers, judges, scholars, imams, calligraphers, craftsmen, and tradesmen. As the 21st sheikh of the order, İnançer was also a jurist, author, and kudüm player (a traditional percussion instrument in Turkish Sufi music). From 1999 until his death, he served as the postnişin (spiritual head) of the Istanbul Jerrahi Asitane (dervish lodge), actively engaging in guidance and teaching. Some of his works have been compiled from his discourses and later published as books. He authored a total of 11 books. In addition, he served as the director of the Istanbul Historical Turkish Music Ensemble and was the founding president of the Foundation for the Research and Preservation of Turkish Sufi Music and Folklore. Through his public interviews and media appearances, İnançer also became a well-known figure in Turkish intellectual and cultural circles. This study aims to explore the life, works, and especially the Sufi views of Ömer Tuğrul İnançer, one of the prominent mutasawwifs of the 21st century. The study consists of three main sections: the first introduces his biography, the second provides an overview of his works, and the third analyzes his Sufi thought as reflected in his published writings. The Sufi identity of Ömer Tuğrul İnançer, who passed away on September 4, 2022, served as the inspiration for this study. It is hoped that this research, which presents detailed insights into his life, works, and spiritual outlook deeply intertwined with Sufi music-will contribute to the academic literature on Sufism and provide a foundation for future studies in this field.