İşe alım sürecinin dijitalleşmesinin metrikler bağlamında incelenmesi
A metrics-based study on the digitalization of the recruitment processes
- Tez No: 878091
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte iş dünyasında köklü değişiklikler meydana gelmiş olup bu durum, insan kaynakları yönetimi alanında da etkisini göstermiştir. Bu anlamda en temel değişim ise geleneksel işe alım yöntemlerinin yerini, dijitalleşmenin getirdiği yenilikçi yaklaşımların almış olmasıdır. İşletmelerin rekabetçi kalabilmesi ve başarılı olabilmesi adına dijitalleşme sürecine uyum sağlamaları ve akabinde elde ettikleri verimin optimum noktada sürekliliğinin sağlanması adına dijital araçların ve teknolojilerin doğru bir şekilde kullanılması büyük önem arz etmektedir. Bu anlamda, bireylerin dijital teknolojileri etkin bir şekilde kullanabilme, dijital araçlarla çalışabilme ve dijital ortamlarda üretken olma yeteneği olarak tanımlanmakta olan“Dijital Yetenekli”olması gereklilik haline gelmiş olan çalışanların, İnsan Kaynakları Profesyonellerince dijital teknolojiler hakkında eğitim ve geliştirme programları sunularak dijital yeteneklerini artırmaya yönelik yol haritası belirlemeleri oldukça önemlidir. Bu bağlamda, işletmelerin dijital yetenekleri tanımlaması, geliştirmesi, yatırım yapması ve stratejik olarak yönetmesi, rekabet güçlerini artırma ve geleceğe yönelik hazırlıklı olmaları adına kritik öneme sahiptir. İşletmeler ve İnsan Kaynakları Profesyonelleri için önem teşkil eden bir diğer konu işe alım metrikleri ve bu metriklerin dijitalleşme ile entegresinin meydana getirdiği süreçlerdir. Bunun en önemli nedeni; aday havuzu kalitesinin, işe alım süreç hızının, maliyetlerinin ve işe alım stratejisinin başarısının ölçülerek karar alma süreçlerine veri odaklı bir yaklaşımın sunulmasıdır. Bu bağlamda ilgili çalışmada işe alım süreçlerinin nasıl dijitalleştiği ve bu sürecin işe alım metriklerinin ölçümlenmesini nasıl mümkün kıldığı ele alınmaktadır. Yapılmış olan bu çalışmada işe alım metrikleri; Doldurma Süresi Metriği, İşe Alım Kalitesi Metriği, Teklif Kabul Oranı Metriği, Açık Başvuru Sayısı Metriği ve İşe Alım Maliyeti Metriği olarak 5 temel başlıkta ele alınarak İşe Alım Sürecinde Dijitalleşmiş ve Dijitalleşmekte olan 10 işletme ve 12 katılımcı ile yapılan görüşmeleri kapsamaktadır. Sonuç olarak, işletmelerde dijitalleşme kavramının karşılık bulduğu anlam ve çalışanların dijitalleşmeye uyum sağlamakta yaşadığı zorluklar, geleneksel işe alım yönetimi ile dijital işe alım arasındaki farklılıklar, işe alım süreçlerinin nasıl optimize edildiği ve işe alım metriklerinin uygulanmasındaki sorunlar işe alım süreçlerinin verimliliği ve etkinliği açısından önemli bir perspektif ile sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the rapid advancement of technology, the business world has undergone fundamental changes, impacting the field of human resources management. The most significant shift is the replacement of traditional recruitment methods with innovative approaches brought about by digitalization. For companies to remain competitive and successful, adapting to the digitalization process and utilizing digital tools and technologies accurately to maintain optimal efficiency is of paramount importance. In this regard, it has become essential for Human Resources Professionals to develop a roadmap for enhancing employees'“Digital Talent”– defined as the ability to effectively use digital technologies, work with digital tools, and be productive in digital environments – by offering training and development programs on digital technologies. Therefore, it is crucial for companies to identify, develop, invest in, and strategically manage digital talent to strengthen their competitive advantage and prepare for the future. Another important issue for companies and Human Resources Professionals is recruitment metrics and the processes brought about by their integration with digitalization. The main reason for this is to provide a data-driven approach to decision-making processes by measuring the quality of the candidate pool, the speed of recruitment processes, their costs, and the success of recruitment strategies. In this context, this study analyzes how recruitment processes are digitalized and how this process enables the measurement of recruitment metrics. In this study, recruitment metrics are addressed under five main headings: Time to Fill Metric, Quality of Hire Metric, Offer Acceptance Rate Metric, Number of Applicants Metric, and Cost per Hire Metric. The study encompasses interviews conducted with a total of 12 participants from 10 companies that have digitalized or are in the process of digitalizing their recruitment processes. Ultimately, this study presents a valuable perspective on the efficiency and effectiveness of recruitment processes, including how the concept of digitalization is perceived within companies, the challenges employees face in adapting to digitalization, the differences between traditional and digital recruitment management, how recruitment processes are optimized, and the problems in implementing recruitment metrics.