Horological connections: Salih Zeki and the standardization of clocks in the late Ottoman Empire
Saat bağlantıları: Salih Zeki ve geç Osmanlı İmparatorluğunda saatlerin standartlaştırılması
- Tez No: 878913
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMET BAĞÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez, Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde zamanla ilgili entelektüel çaba gösteren Salih Zeki'nin gazete yazılarına dayanmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu'nun demiryolları, telgraf gibi teknolojiler aracılığıyla önemli bir dönüşüm geçirdiği bir dönemde, imparatorluğu daha geniş dünya ile entegre etmek için zamanın önemli olduğu söylenmelidir. Önde gelen bir bilim insanı ve entelektüel olarak Salih Zeki, Osmanlı İmparatorluğu'na entegre edilecek teknolojik ve bilimsel gelişmeleri yakından takip etmiştir. Aynı zamanda Salih Zeki'nin Osmanlı İmparatorluğu'nun Avrupa ile daha fazla entegrasyonu ve kurumlarının modernleştirilmesi gibi problemler hakkında kafa yorduğu bilinmektedir. Salih Zeki çeşitli gazete ve dergilerde saatler, zaman ve takvimlerle ilgili makaleler yazmıştır ve bunlar bu tezde analiz edilmiştir. Dolayısıyla bu tez Salih Zeki'nin ve zaman ve saatlerin standartlaştırılmasıyla ilgili yazılarını incelemiştir. Bu inceleme aracılığıyla, bu tez, Salih Zeki ve onun içinde bulunduğu dönemin zihniyetini anlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Based on his newspaper articles, this thesis deals with Salih Zeki's intellectual endeavor concerning time in the late Ottoman Empire, during which the Ottoman Empire underwent a substantial transformation through technology, including railways, telegraphs, etc. To integrate the empire with the broader world, time was essential since different time practices were used in the Ottoman Empire. Salih Zeki, a prominent scientist and intellectual, closely followed technological and scientific developments that would be integrated into the Ottoman Empire. The further integration of the Ottoman Empire with Europe through different channels and the modernization of its institutions were some of the problems he contemplated. In various newspapers and journals, Salih Zeki wrote articles related to clocks, time, and calendars, all of which are analyzed in this thesis. Therefore, Salih Zeki and his writings on time and standardization of clocks in the late Ottoman Empire was investigated. Through such an examination, this thesis attempts to understand the mindset of Salih Zeki and the period he was a part of.