Kişisel verilerin yapay zekayla işlenmesinden doğan özel hukuk sorunları
The civil law issues arising from the processing of personal data by artificial intelligence
- Tez No: 879414
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
İnsanlık tarihi için önemli adımlardan birisi de yapay zekâdır. Yapay zekâ bir disiplinler arası kavramdır. Yapay zekâ; bilgi işlem, matematik ve mantığın orijinal çekirdeği istatistik bilimi, ekonomi bilimi, psikoloji, felsefe ve hukuk gibi bir dizi disiplinin ortak çalışmasını gerektiren bir alandır. Yapay zekâ hayatımızın pek çok alanında kullanılmaktadır. Ancak karar alabilmesi, öngörülemez olması gibi bazı kendisine özgü özellikleri nedeniyle sorunlar doğabilmektedir. Örneğin, yapay zekâ kişilerin kişisel verilerini ihlal edebilir veya kişinin bir zarara uğramasına neden olabilmektedir. Nitekim, yapay zekanın çalışabilmesi için veriye ihtiyaç bulunmaktadır. O halde kişisel veriler de yapay zekâ tarafından işlenebilmektedir. Bu durum da bu işlemin hukuka nasıl uygun olacağı sorusu akla gelmektedir. Mevcut sistemde yapay zekâya yönelik herhangi bir düzenleme yoktur. Bu durumda Kişisel Verileri Koruma Kanunun ve Avrupa'da Avrupa Birliği Veri Koruma Tüzüğünde (GDPR) belirtilen düzenlemeler ve temel ilkeler yapay zekâ ile veri işlenmesi halinde uygulama alanı bulacaktır. Bununla birlikte, mevcut düzenlemelerin yapay zekâyı açıklamaya ve yapay zekâ ile veri işlenmesi halinde yeterli koruma sağlayıp sağlamayacağı ise tartışmalıdır. Bu çalışmada öncelikle, yapay zekâ ile kişisel verilerin işlenmesinin daha iyi anlaşılabilmesi amacıyla konuya ilişkin temel kavramlar açıklanmaktadır. Ardından yapay zekâ ve veri işleme arasındaki ilişki ve hukuka uygun veri işleme faaliyeti açıklanmaktadır. Bu açıklamalardan sonra, yapay zekâ ile veri işlenmesi sonucu olası hak ihlallerinde kişilerin açabileceği özel hukuk davaları ele alınmaktadır. Sonuç olarak bu çalışmada kümülatif olarak yapay zekâ ile veri işlenmesinin özel hukuk açısından hüküm ve sonuçları incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the essential steps in human history is artificial intelligence. Artificial intelligence is an interdisciplinary concept. Artificial intelligence; The original core of computing, mathematics, and logic is a field that requires the collaboration of several disciplines such as statistical science, economics, psychology, philosophy, and law. Artificial intelligence is used in many areas of our lives. However, problems may arise due to some peculiar characteristics, such as making decisions and being unpredictable. For example, artificial intelligence can violate individuals' data or cause a person to suffer damage. Data is needed for artificial intelligence to work. Therefore, personal data can also be processed by artificial intelligence. In this case, the question arises as to how this transaction will comply with the law. There is no regulation for artificial intelligence in the current system. In this case, the regulations and basic principles specified in the Personal Data Protection Law and the European Union Data Protection Regulation (GDPR) in Europe will be applied in case of data processing with artificial intelligence. However, it is controversial whether the current regulations will provide sufficient protection to explain artificial intelligence and in the case of processing data with artificial intelligence. In this study, the basic concepts related to the subject are explained better to understand the processing of personal data with artificial intelligence. Then, the relationship between artificial intelligence and data processing and legal data processing activities is explained. After these explanations, private law cases that individuals can file in case of possible violations of rights as a result of data processing with artificial intelligence are discussed. As a result, in this study, the provisions and consequences of data processing with artificial intelligence are examined cumulatively in terms of private law.