Reconceptualizing destination brand identity: Family tourism perspective
Destinasyon marka kimliğinin yeniden kavramsallaştırılması: Aile turizmi perspektifi
  1. Tez No: 1002171
  2. Yazar: MINA TAJIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Aile turizmi, küresel seyahat endüstrisinin en önemli ve en dirençli segmentlerinden birini temsil etmektedir; ancak geleneksel Destinasyon Marka Kimliği (Destination Brand Identity – DBI) çerçeveleri çoğunlukla bireyci tüketici modellerine dayanmakta ve aile biriminin karmaşık yapısını yeterince yansıtamamaktadır. Bu tez, analitik odağı yalnız seyahat eden bireyden çok kuşaklı bir kolektife kaydırarak DBI kavramını yeniden ele almayı amaçlamaktadır. Araştırma, turizm pazarlamasındaki kritik bir boşluğa odaklanmaktadır: destinasyonların kimliklerini nasıl yansıttıkları ile farklı yaş gruplarından ve zaman zaman birbiriyle çelişen ihtiyaçlara sahip ailelerin bu kimliği nasıl algıladığı ve“tükettiği”arasındaki uyumsuzluk. Geleneksel marka yaklaşımları genel destinasyon özelliklerine odaklanırken, aile odaklı bir marka kimliği; güvenlik ve lojistik gibi işlevsel gerekliliklerle, ortak deneyim ve“bağ kurma sermayesi”(bonding capital) gibi duygusal beklentiler arasında denge kurmak zorundadır. Seyahat eden ailelere yönelik nicel bir anket çalışması kullanılarak, bu araştırma aileler için marka uyumunu (brand resonance) şekillendiren temel belirleyicileri incelemektedir. Ön analizler, başarılı bir aile odaklı marka kimliğinin yalnızca fiziksel olanaklarla ilgili olmadığını; anıların birlikte yaratılması ve destinasyonun“sürtünmesiz”bir macera deneyimi sunabilme kapasitesiyle yakından ilişkili olduğunu göstermektedir. Elde edilen bulgular, Destinasyon Pazarlama Organizasyonları (DMO'lar) için gözden geçirilmiş bir çerçeve sunmakta ve marka kimliğinin hem ebeveyn beklentilerine hem de çocuk merkezli etkileşime hitap eden esnek bir anlatı olarak ele alınması gerektiğini ileri sürmektedir. Sonuç olarak bu çalışma, aileyi yalnızca demografik bir segment olarak değil, destinasyon anlamının dinamik bir ortak yaratıcısı olarak konumlandırarak marka teorisinin gelişimine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Family tourism represents one of the most significant and resilient segments of the global travel industry; however, traditional Destination Brand Identity (DBI) frameworks often rely on individualistic consumer models that fail to capture the complexity of the family unit. This thesis aims to re-conceptualize DBI by shifting the analytical focus from the solitary traveller to the multi-generational collective. The research addresses a critical gap in tourism marketing: the misalignment between how destinations project their identity and how families—consisting of diverse age groups with conflicting needs—perceive and“consume”that identity. While standard branding focuses on general destination attributes, a family-centric identity must balance functional requirements, such as safety and logistics, with emotional desires for shared experience and“bonding capital.”Utilizing a quantitative survey of traveling families, this study investigates the key drivers that shape brand resonance for families. Preliminary analysis suggests that a successful family-oriented brand identity is not merely about facilities, but about the cocreation of memories and the destination's ability to provide“frictionless”adventure. The findings offer a revised framework for Destination Marketing Organizations (DMOs), proposing that brand identity should be viewed as a flexible narrative that speaks to both parental aspirations and child-centric engagement. Ultimately, this research contributes to the evolution of branding theory by positioning the family not just as a demographic segment, but as a dynamic co-creator of destination meaning.