Sağlık kurumlarında örgüt içi iletişim doyumu ile örgütsel vatandaşlık davranışı gösterme eğilimi arasındaki ilişki; Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi örneği
The relationship between intra-organizational communication satisfaction and the tendency to show organizational citizenship behavior in health institutions; Selçuk University Faculty of Medicine Hospital example
  1. Tez No: 881021
  2. Yazar: AYŞE ÖĞÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDERHAN KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Ortak bir amaç doğrultusunda bir araya gelen ve örgütsel bir yapı oluşturan bireyler ürettikleri hizmet ile başarı elde ederler. Örgütlerdeki başarıyı etkileyen en temel unsurun örgüt içi iletişim ağı olduğunu söylemek mümkündür. Örgütsel başarı göstergelerinden biri 'örgütsel vatandaşlık davranışı' kavramıdır. Bireylerin örgüt içi iletişim tutumları örgüt başarısını etkilemektedir. Bu çalışmada sağlık kurumlarının küçük bir temsili olan, kurum içi çalışanların demografik özelliklerinin ele alındığı, örgütsel iletişim doyumları ve örgütsel vatandaşlık davranışı gösterme eğilimlerini arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmada Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 2024 yılında son bir yıldır çalışan kurum personelleri evreninde, olasılığa dayalı olmayan örneklem seçme yöntemlerinden kolayda örneklem belirleme türü ile 478 geçerli veri elde edilmiştir. Downs ve Hazen (1977) tarafından hazırlanan "Örgüt İçi İletişim Tatmini Ölçeği' ve Örgütsel Vatandaşlık Davranışı kavramının inceleneceği Podsakoff ve MacKenzie (1994) tarafından geliştirilen ölçek kullanılarak nicel, kesitsel bir araştırma yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, örgüt yönetimlerinin, insan kaynaklarının ve kurumsal iletişim departmanlarının çalışmalarına yön verecek, kurumların yeni politikalar belirlemelerinde ışık tutacak olmasıyla önem arz etmektedir. Çalışma sağlık iletişim literatürüne katkı sağlayacak olması ile önemlidir. Araştırma sonucunda sağlık çalışanları arasında yöneticilerin diğer çalışanlara göre ÖVD ve ÖID tutum düzeylerinin daha yüksek olduğu, evli erkek çalışanların sivil erdemli davranış sergileme düzeylerinin bekarlara ve kadınlara göre yüksek olduğu bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Individuals who come together for a common purpose and form an organizational structure achieve success with the service they produce. It is possible to say that the most fundamental element affecting success in organizations is the intra-organizational communication network. One of the indicators of organizational success is the concept of 'organizational citizenship behavior'. Individuals' communication attitudes within the organization affect the success of the organization. In this study, the demographic characteristics of in-house employees, which are a small representation of healthcare institutions, were discussed and the relationship between organizational communication satisfaction and their tendency to display organizational citizenship behavior was examined. In the research, 478 valid data were obtained from the population of institutional personnel who have been working at Selçuk University Faculty of Medicine Hospital for the last year in 2024, with the convenience sampling type, one of the non-probability-based sampling methods. A quantitative, cross-sectional study was conducted using the“Intra-Organizational Communication Satisfaction Scale”prepared by Downs and Hazen (1977) and the scale developed by Podsakoff and MacKenzie (1994) in which the concept of Organizational Citizenship Behavior was examined. The results obtained are important as they will guide the work of organizational managements, human resources and corporate communication departments and shed light on institutions' determination of new policies. The study is important as it will contribute to the health communication literature. As a result of the research, it was found that managers' OCB and OCB attitude levels were higher among healthcare workers than other employees, and that the level of civic virtuous behavior of married male employees was higher than singles and women. While the age, gender and marital status of the employees did not affect their communication satisfaction, it was found that there was a moderate positive (r = 0.56- p < 0.001) significant relationship between OCB and OCB.