The relationship betweenagile leadership and team empowerment: The mediating role of organizational climate in Mogadishu, Somalia
Çevik lidderlik ve takım güçlendirme arasındaki ilişki: Somali Mogadişu'da örgütsel iklimin aracılık rolü.
- Tez No: 881022
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. CEMALETTİN ÖCAL FİDANBOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, Somali'nin Mogadişu kentindeki çevik liderlik ile takım güçlendirme arasındaki ilişkiyi örgütsel iklim bağlamında araştırmaktadır. Araştırma, çevik liderliğin ekiplerin kendilerini güçlendirilmiş hissettiği bir ortamı nasıl teşvik edebileceğini ve örgütsel iklimin bu dinamiği nasıl etkileyebileceğini anlamak açısından önemlidir. Bu bağlamda; uyarlanabilir ve işbirlikçi liderlik rolünü hayati kılan sorunlar, Mogadişu'nun güvenlik zorlukları ve kaynak kıtlığı ile karakterize edilen karmaşık sosyoekonomik ortamındaki bağlamsal zorluklar açısından tartışılmaktadır. Uygulama boşluğu, çevik liderlik ve takım güçlendirme ihtiyacı ile, bu uygulamaların örgütlerde fiilen uygulanmasyla ilgilidir. Bu boşluk, kurumsal çevikliği engellemekte ve bir işletmenin belirsizliğe ve değişime etkili bir şekilde yanıt verme yeteneğini sınırlamaktadır. Somali işletmelerindeki çevik uygulamaların kendine özgü zorluklarını ve bu zorlukların üstesinden gelmek için çevik liderlik ve takım güçlendirmenin etkili bir şekilde nasıl uygulanabileceğini anlamaya ihtiyaç bulunmaktadır. Analizler; betimsel analiz, korelasyon ve regresyon yöntemleri kullanılarak yapılmıştır. Analizlerden elde edilen sonuçlar, çevik liderlik boyutlarının ve örgütsel iklimin aracılık etkisinin ekip güçlendirme üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Tezin son bölümünde; işletme sahiplerinin ve çevik uygulayıcıların, Somali bağlamındaki çevik uygulamaları etkili bir şekilde yürütmelerine yardımcı olacak bazı öneriler sunulmaktadır. Bulgular, iç ve dış kaynaklardan kaynaklanan değişikliklere uyum sağlayabilen dinamik bir atmosferin teşvik edilmesinde çevik liderliğin önemli rolünü desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between agile leadership and team empowerment in the context of the organizational climate in Mogadishu, Somalia. The study is essential to understanding how agile leadership can foster an environment where teams feel empowered and how the organizational climate can influence this dynamic. The problems that make the adaptable and collaborative leadership role vital in this context can be discussed as the contextual challenges in Mogadishu's complex socioeconomic environment, characterized by security challenges and resource scarcity. The implementation gap is between the need for agile leadership and team empowerment and the actual implementation of these practices in organizations. This gap hinders organizational agility and limits a business's ability to respond effectively to uncertainty and change. There is a need to understand the unique challenges of agile practices in Somali businesses and how agile leadership and team empowerment can be effectively implemented to navigate these challenges. The analyses were conducted using descriptive analyses, correlation, and regression methods. The results gained from the studies show that the dimensions of agile leadership and the mediating effect of organizational climate have an impact on team empowerment. The last part of the thesis presents some recommendations to assist business owners and agile practitioners to execute agile practices effectively in the Somalia context. The findings support the significant role of agile leadership in fostering a dynamic atmosphere capable of adapting to changes originating from internal and external sources.