Dijital zeka çocuk ölçeği ve dijital zeka yetişkin ölçeği'nin geçerlik ve güvenirlik çalışması
Validity and reliability study of digital intelligence children's scale and digital intelligence adult scale
  1. Tez No: 881753
  2. Yazar: MAHMUT ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADALET KANDIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu araştırmada 'Dijital Zeka Çocuk Ölçeği' ile 'Dijital Zeka Yetişkin Ölçeği'nin geçerlik ve güvenirliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Genel tarama niteliğinde olan araştırmanın evrenini 2021-2022 ve 2022-2023 eğitim öğretim yılı Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi veya özel anaokulları/anasınıfları ve ilkokul birinci ve ikinci sınıfa devam eden çocuklar, ebeveynleri ve diğer yetişkin bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubu ise seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemi ile seçilmiş toplamda 1789 ebeveyn ve diğer yetişkin bireyler oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında; araştırmacı tarafından geliştirilen 'Kişisel Bilgi Formu', 'Dijital Zeka Çocuk Ölçeği' ve 'Dijital Zeka Yetişkin Ölçeği' kullanılmıştır. 'Dijital Zeka Çocuk Ölçeği', 'Dijital Zeka Yetişkin Ölçeği' uygulanmasıyla elde edilen veriler kullanılarak geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmıştır. Ölçeklerin geçerliklerini değerlendirmek için; madde analizi, kapsam geçerlik indeksi, açımlayıcı faktör analizi (AFA) ve doğrulayıcı faktör analizi (DFA) yapılmıştır. Buna göre uygun görülemeyen bazı maddeler çıkarılmış, bazı maddeler ise düzeltilmiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre 'Dijital Zeka 1. Düzey Çocuk Ölçeği' için 29 maddeden oluşan 4 boyutlu bir yapı, 'Dijital Zeka 2. Düzey Çocuk Ölçeği' için 44 maddeden oluşan 7 boyutlu bir yapı ve 'Dijital Zeka Yetişkin Ölçeği' için ise 47 maddeden oluşan 8 boyutlu bir yapı elde edilmiştir. Güvenirliğe ait değerlendirmeler ise; Cronbach alfa, ve Mcdonald ω yöntemi ile yapılmıştır. Ölçeklerin güvenirliklerine ilişkin hesaplanan Cronbach alfa, ve Mcdonald ω içtutarlılık katsayıları 'Dijital Zeka 1. Düzey Çocuk Ölçeği' için Cronbach alfa .94 ve Mcdonald ω .94 , 'Dijital Zeka 2. Düzey Çocuk Ölçeği' için Cronbach alfa .97 ve Mcdonald ω .97 ve 'Dijital Zeka Yetişkin Ölçeği' için ise Cronbach alfa .96 ve Mcdonald ω .97 olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak 'Dijital Zeka Çocuk Ölçeği' ve 'Dijital Zeka Yetişkin Ölçeği'nin geçerli ve güvenilir ölçme araçları oldukları kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the validity and reliability of the 'Digital Intelligence Child Scale' and the 'Digital Intelligence Adult Scale'. The population of the research, which is a general survey, consists of children attending public or private kindergartens / nursery schools and primary school first and second grades, their parents and other adult individuals affiliated to the Ministry of National Education for the 2021-2022 and 2022-2023 academic years. The study group of the research consists of a total of 1789 parents and other adult individuals selected by convenient sampling method from non-random sampling methods. 'Personal Information Form', 'Digital Intelligence Child Scale' and 'Digital Intelligence Adult Scale' developed by the researcher were used to collect the research data. Validity and reliability studies were conducted using the data obtained by applying the 'Digital Intelligence Child Scale' and 'Digital Intelligence Adult Scale'. Item analysis, content validity index, exploratory factor analysis (EFA) and confirmatory factor analysis (CFA) were conducted to evaluate the validity of the scales. Accordingly, some items that were deemed inappropriate were removed and some items were corrected. According to the results of the analysis, a 4-dimensional structure consisting of 29 items was obtained for the 'Digital Intelligence Level 1 Child Scale', a 7- dimensional structure consisting of 44 items for the 'Digital Intelligence Level 2 Child Scale' and an 8-dimensional structure consisting of 47 items for the 'Digital Intelligence Adult Scale'. Reliability assessments were made with Cronbach's alpha and Mcdonald ω method. Cronbach alpha and Mcdonald ω internal consistency coefficients calculated for the reliability of the scales were Cronbach alpha .94 and Mcdonald ω .94 for 'Digital Intelligence Level 1 Child Scale', Cronbach alpha .97 and Mcdonald ω .97 for 'Digital Intelligence Level 2 Child Scale' and Cronbach alpha .96 and Mcdonald ω .97 for 'Digital Intelligence Adult Scale'. As a result, the 'Digital Intelligence Child Scale' and 'Digital Intelligence Adult Scale' were accepted as valid and reliable measurement tools.