Borsada işlem gören enerji şirketlerinin finansal performanslarının çok kriterli karar verme teknikleri ile karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of financial performances of energy companies traded on the stock exchange using multi-criteria decision-making techniques
  1. Tez No: 882020
  2. Yazar: YUSUF ENES TOPSAKAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KAHVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Enerji sektörü, ekonomik büyüme ve endüstriyel gelişme için temel bir faktör olarak görülmektedir. Enerji sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin finansal performanslarının karşılaştırmalı analizi, bir dizi önemli sonucu ortaya çıkarmaktadır. Bu analizler, yatırımcıların portföylerini optimize etmelerine, şirket yöneticilerinin stratejik karar alma süreçlerini iyileştirmelerine ve endüstriyel rekabetçiliği artırmalarına yardımcı olma potansiyeli oluşturmaktadır. Bu çalışma, 2018-2023 döneminde borsada işlem gören enerji şirketlerinin finansal performanslarını karşılaştırmalı olarak analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda çalışmada çok kriterli karar verme tekniklerini kullanarak hem yıllar bazında performans değişimleri incelenerek kriz dönemindeki farklılıklar ortaya çıkarılırken hem de firmaların yapısına performansın nasıl etkilendiği belirlenecektir. Çalışmada karlılık oranları, likidite oranları, borç oranları ve faaliyet etkinlik oranları olmak üzere 15 farklı finansal performans ölçütü kullanılarak 26 enerji firması için çok kriterli karar verme teknikleri olan MOORA, MOOSRA VIKOR ve TOPSIS yöntemleri ile performans skorları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The energy sector is seen as a key factor for economic growth and industrial development. Comparative analysis of the financial performance of companies operating in the energy sector reveals a number of important conclusions. These analyses have the potential to help investors optimize their portfolios, company managers improve strategic decision-making processes, and increase industrial competitiveness. This study aims to comparatively analyse the financial performances of energy companies traded on the stock exchange in the 2018-2023 period. In this context, by using multi-criteria decision-making techniques in the study, the differences in the crisis period will be revealed by examining the performance changes on a yearly basis and it will be determined how the performance is affected by the structure of the companies. In the study, performance scores were obtained for 26 energy companies using multi-criteria decision-making techniques such as MOORA, MOOSRA VIKOR and TOPSIS methods, using 15 different financial performance measures, including profitability ratios, liquidity ratios, debt ratios and operating efficiency ratios.