4. sınıf öğrencilerinin yer kabuğu ve dünya'mızın hareketleri ünitesini ters yüz öğrenme modeli (Flıpped classroom) ile öğrenmelerinin akademik başarılarına etkisi
The effect of flipped classroom model on academic achievement of 4th grade students in unit of earths crust and earths movements
- Tez No: 883112
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN ÜLTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, ters yüz öğrenme (TYS) modelinin ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin“Yer Kabuğu ve Dünya'mızın Hareketleri”ünitesindeki akademik başarılarına ve öğrencilerin bu modele ilişkin görüşlerine etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Yarı deneysel desenle tasarlanan araştırmada, deney grubunda 22, kontrol grubunda 22 olmak üzere toplam 44 öğrenci yer almıştır. Deney grubunda ters yüz öğrenme modeli, kontrol grubunda ise öğretmen merkezli öğretim yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada nicel veriler akademik başarı testi ile toplanırken, nitel veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde bağımsız örneklem t-testi kullanılırken, nitel verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of the flipped classroom (FC) model on the academic achievement of 4th grade students in the unit of“Earth's Crust and Earth's Movements”and to investigate students' views on this model. The research was designed with a quasi-experimental design and included a total of 44 students, with 22 in the experimental group and 22 in the control group. The flipped classroom model was used in the experimental group, while the traditional teaching method was used in the control group. Quantitative data were collected through an academic achievement test, while qualitative data were collected through a semi-structured interview form. Independent samples t-test was used to analyze the quantitative data, and content analysis method was used to analyze the qualitative data.