Çember zamanı okuma yazmaya hazırlık eğitim etkinliklerinin okul öncesi dönem erken okuryazarlık becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the circle time literacy readiness training activities' effects on early literacy skills in preschool children
- Tez No: 886310
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN DUMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmanın amacı, Çember Zamanı Okuma Yazmaya Hazırlık Eğitim Etkinliklerinin (ÇOHE) okul öncesi dönem çocuklarının erken okuryazarlık becerilerine etkisini belirlemektir. Araştırmanın çalışma grubunu Manisa il merkezinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı bir resmi bağımsız anaokuluna devam eden 16 deney 16 kontrol olmak üzere toplam 32 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmada öntest, sontest ve izleme testi kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma kapsamında ÇOHE hazırlanarak deney grubuna 10 hafta boyunca haftada 3 gün olacak şekilde uygulanmıştır. Araştırmanın verileri Beery-Buktenica Gelişimsel Görsel Motor Koordinasyon Testi-6 (Beery VMI), Erken Okuryazarlık Testi (EROT), Okul Öncesi Dönemdeki Çocukların Yazı Farkındalığı Kontrol Listesi ve Okul Öncesi Dönemdeki Çocukların Yazma Becerilerini Değerlendirme Kontrol Listesi ile elde edilmiştir. Araştırmada gruplararası farkları belirlemek için Mann Whitney U Testi, grup içi farkları belirlemek için Wilcoxon Testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda deney ve kontrol grupları öntest sonuçları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Deney ve kontrol grubu sontest puan ortalamalarında görsel-motor koordinasyon becerilerinde anlamlı bir fark bulunmazken; ses bilgisel farkındalık, yazı farkındalığı ve yazmaya hazırlık becerilerinde deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Deney grubu çocuklarının öntest ve sontest puan ortalamalarında görsel-motor koordinasyon becerileri açısından anlamlı bir fark olmadığı, ses bilgisel farkındalık, yazı farkındalığı ve yazmaya hazırlık becerilerinde ise sontest lehine anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur. Kontrol grubu çocuklarının öntest, sontest ve izleme testi puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark yoktur. Deney ve kontrol grubunun izleme testi ile sontest puanları arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. ÇOHE'nin okul öncesi çocukların ses bilgisel farkındalık, yazı farkındalığı ve yazmaya hazırlık becerileri üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu ve bu etkinin izleme testinde korunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to assess the impact of the Circle Time Literacy Readiness Training Activities (CLRA) on the early literacy abilities of preschool children. The study group consisted of 32 children, 16 experimental and 16 control, attending an official independent kindergarten affiliated to the Ministry of National Education in Manisa city center. A quasi-experimental design with pretest, posttest and follow-up test control group was used in the study. Over 10 weeks, the ÇOHE was implemented three days a week exclusively with the experimental group. Data collection utilized the Beery-Buktenica Developmental Visual Motor Coordination Test-6 (Beery VMI), Early Literacy Test (EROT), Preschool Children's Print Awareness Checklist, and Preschool Children's Writing Skills Assessment Checklist. Statistical analysis included the Mann-Whitney U Test to ascertain intergroup differences and the Wilcoxon Test to assess in-group differences. Results indicated no significant variance in pre-test outcomes between the experimental and control groups. While visual-motor coordination skills showed no notable difference post-test, the experimental group exhibited significant improvement in phonological awareness, print awareness, and writing preparation skills compared to the control group.