5-7 yaş konuşma sesi bozukluğu olan çocukların anlatı becerileri, sözel çalışma bellekleri ve psikososyal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the relationship between narrative skills, verbal working memory and psychosocial characteristics of 5-7 years old children with speech sound disorders
- Tez No: 888397
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Araştırmada, 5-7 yaş aralığında konuşma sesi bozukluğu olan çocukların anlatı becerileri, sözel çalışma belleği becerileri ve psikososyal özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma konuşma sesi bozukluğu tanısı alan 43 çocuk ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada katılımcıların anlatı becerileri, sözel çalışma belleği becerileri ve psikososyal özellikleri arasındaki ilişkiyi belirlemek için ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veriler Edmonton Narrative Norms Instrument, Çalışma Belleği Ölçeği, Güçler Güçlükler Anketi ve Türkçe Sesletim Sesbilgisi Testi'nin Sesletim Tarama Alt Testi kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde“IBM SPSS 25.0”paket programı kullanılmıştır. Çalışma sonucunda; konuşma sesi bozukluğu bulunan çocuklarda anlatı becerileri ve sözel çalışma belleği becerileri arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Sözel çalışma belleği puanları ve sözel kısa süreli bellek puanları ile güçler güçlükler anketi alt bileşenleri arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Anlatı becerileri ve güçler güçlükler anketi alt bileşenleri arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the narrative skills, verbal working memory skills and psychosocial characteristics of children with speech sound disorders between the ages of 5-7. The study consisted of 43 children diagnosed with speech sound disorder. A relational screening model was used to determine the relationship between the participants' narrative skills, verbal working memory skills and psychosocial characteristics. Data were collected using the Edmonton Narrative Norms Instrument, Working Memory Scale, Strengths and Difficulties Questionnaire, and the Pronunciation Screening Subtest of the Turkish Pronunciation Phonics Test.“IBM SPSS 25.0”package program was used for data analysis. As a result of the study, significant relationships were found between narrative skills and verbal working memory skills in children with speech sound disorders. Significant differences were found between verbal working memory scores and verbal short-term memory scores and the subcomponents of the difficulties questionnaire. No significant differences were found between narrative skills and the subcomponents of the difficulties questionnaire.