Yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin dil ve konuşma terapistinin yutma bozukluğundaki rolü hakkındaki farkındalık düzeylerinin belirlenmesi
Determining the awareness levels of nurses working in the intensive care unit about the role of the speech language therapist in swallowing disorder.
  1. Tez No: 888409
  2. Yazar: ESMA BETÜL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Amaç: Dil ve konuşma terapistleri yutma bozukluğu olan hastalarla çalışırken, disfajiye farklı disiplinlerin bakış açısından bakabilmek, bozukluğun olası etkilerini kabul etmek için multidisipliner çalışmaya odaklanmaktadır. DKT ile iş birliği yapan hemşireler hakkında yayınlanmış çalışmaların yetersiz kaldığının görülmekte ve yayınlanmış çalışmalarda DKT'nin rolü ve uygulama kapsamına ilişkin bilgi eksikliği ve yetersiz farkındalık düzeyleri olduğuna dair kanıtlara ulaşılmaktadır. Araştırmanın amacı; yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin ülkemizde yeni gelişmekte olan dil ve konuşma terapisi mesleğinin disfajideki rolüne dair farkındalığını belirlemektir. Yöntem: Çalışmanın örneklemini gönüllü olan, 22- 65 yaş arası, yoğun bakım ünitesinde hizmet veren/vermiş olan 135 hemşire oluşturmaktadır. Araştırmacılar tarafından oluşturulan demografik bilgi formu ve yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin yutma bozukluğunda DKTnin rolü hakkındaki farkındalık düzeyi anketi kullanılmıştır. Anketler katılımcılara yüz yüze ya da internet aracılığıyla ulaştırılmıştır. - Araştırma öncesinde katılımcılardan 'Bilgilendirme ve Onam Formu' ile yazılı olur alınmıştır. Verilerin analizi için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 24.0 programı kullanılmıştır. Verilerin analizi betimsel ve çıkarımsal istatistiksel analiz ile yapılmıştır. Bulgular: Hemşirelerin %31,4`ünün DKT'nin rolünü bildiği, %8'inin DKT ile çalıştığı ve %6,3'ünün DKT'nin çalışma alanlarıyla ilgili bilgilendirme eğitimi aldığı saptanmıştır. DKT' nin görevleriyle ilgili hemşirelerin %51,4'ünün değerlendirmeye yönelik, %50,9'unun terapiye yönelik fikri olmadığı görülmüştür. Katılımcıların yutma bozukluğunda DKT`nin rolüne dair farkındalıklarının eğitim durumları ve mesleki deneyim süresi arasında arasında anlamlı ilişki görülmemiştir (p>0,05). Sonuç: Yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin yutma bozukluğunda DKT'nin rolüne dair farkındalıklarının yeterli düzeyde olmadığı görülmüştür. Aynı zamanda bazı hastanelerde DKT'nin hiç olmaması veya yeterli düzeyde olmamasından dolayı yoğun bakım ünitesinde yutma bozuklugu müdahalesinde interdisipliner çalışmanın sağlanamadığı belirlenmiştir. Yoğun bakım ünitesinde DKT ve hemşire arasındaki koordinasyonun sağlanabilmesi ve yutma güçlüğüne müdahalede optimum seviyeye çıkarılması için Yoğun bakım ünitesinde çalışan ekibin DKT'nin görevi hakkında farkındalığının sağlanması gerekmektedir. Yutma bozuklukları alanında çalışan DKT sayısı arttıkça Yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerle yapılan iş birliklerinin de artacağı öngörülmekte ve eksikliğin giderilmesi amacıyla DKT'nin yutma eğitimler düzenlenebileceği önerilmektedir. Anahtar Sözcükler Yutma bozukluğu, yoğun bakım ünitesi, hemşireler, farkındalık, dil ve konuşma terapisti, multidisipliner yaklaşım
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: When working with patients with swallowing disorders, speech-language pathologists focus on multidisciplinary work in order to look at dysphagia from the perspective of different disciplines and to accept the possible effects of the disorder. It is seen that published studies on nurses collaborating with SLP are insufficient and there is evidence of lack of knowledge and insufficient awareness levels regarding the role and scope of practice of SLP in published studies. The aim of the study was to determine the awareness of nurses working in the intensive care unit about the role of the newly developing profession of speech and language therapy in dysphagia. Method: The sample of the study consisted of 135 volunteer nurses between the ages of 22 and 65, who are serving or have served in the intensive care unit. A demographic information form created by the researchers and a questionnaire on the level of awareness of nurses working in the intensive care unit about the role of SLP in swallowing disorders were used. The questionnaires were delivered to the participants face-to-face or via the internet. - Written consent was obtained from the participants with the 'Information and Consent Form' before the study. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 24.0 program was used for data analysis. Data were analysed using descriptive and inferential statistical analysis. Results: It was found that 31.4% of the nurses knew the role of the SLP, 8% worked with the SLP and 6.3% received information training about the working areas of the SLP. It was observed that 51.4% of the nurses had no idea about the tasks of SLP for evaluation and 50.9% had no idea about therapy. There was no significant correlation between the participants' awareness of the role of SLP in swallowing disorders and their educational status and duration of professional experience (p>0.05). Conclusion: It was observed that the awareness of nurses working in intensive care units about the role of SLP in swallowing disorders was not at an adequate level. At the same time, it was determined that interdisciplinary work could not be provided in the intervention of swallowing disorder in the intensive care unit due to the absence or insufficient level of SLT in some hospitals. In order to ensure the coordination between the SLP and the nurse in the intensive care unit and to optimize the intervention in swallowing difficulties, it is necessary to ensure that the team working in the intensive care unit is aware of the role of the SLP. As the number of SLPs working in the field of swallowing disorders increases, it is predicted that the cooperation with nurses working in the intensive care unit will increase and it is suggested that SLP swallowing trainings can be organized to eliminate the deficiency. Keywords Swallowing disorder, intensive care unit, nurses, awareness, speech and language therapist, multidisciplinary approach