Güzel sanatlar liselerinde uzaktan eş zamanlı piyano derslerinin öğretmen görüşleri doğrultusunda incelenmesi
Review of synchronous online piano lessons based onteachers' opinions in fine arts high schools
- Tez No: 888484
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK VOLKAN YÜZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmanın amacı, güzel sanatlar liselerinde eş zamanlı uzaktan piyano derslerinin uygulama adımlarının nasıl olması gerektiğini araştırma topluluğu kuramı ve teknolojik pedagojik içerik bilgisi modeli temelinde öğretici görüşleri doğrultusunda incelemektir. Belirlenen kuramların ilkeleri, uzaktan eş zamanlı piyano eğitimi bağlamında oluşturulan bir matris aracılığı ile kesiştirilmiştir. Böylelikle çalışma sürecinde alan uzmanlarına yönlendirilecek olan araştırma soruları elde edilmiştir. Çalışmaya gönüllü olarak katılan alan uzmanlarının araştırma sorularına verdikleri yanıtlar Nvivo14 paket programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda uzaktan eş zamanlı piyano derslerinde öğreticilerin sahip olması gereken roller ilgili ana temaların altında alt temalar olarak verilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda uzaktan eş zamanlı piyano derslerinde ses ve görüntü kalitesi bağlamında en çok zoom programının, öğretim yöntemi olarak en sık gösterip yaptırma yönteminin kullanıldığı ayrıca öğreticilerin öğrenme sürecinde tartışma gruplarından ve motive edici bir iletişim dilinden yararlandıkları görülmüştür. Katılımcılar ortam kontrolü başlığı altında en belirleyici faktörün kamera açısı olduğunu belirtmişler, uzaktan eş zamanlı derslerde yaşanabilecek teknik aksaklıklara yönelik en sık video kaydı dinleme önerisinde bulunmuşlardır. Ayrıca uzaktan eş zamanlı piyano eğitiminin en dikkat çeken sınırlılığının fiziksel temasın olmaması olarak belirtmişlerdir. Elde edilen bu sonuçlar doğrultusunda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine how the implementation steps of simultaneous distance piano lessons in fine arts high schools should be based on the research community theory and technological pedagogical content knowledge model. The principles of the identified theories were intersected through a matrix created in the context of remote simultaneous piano education. Thus, the research questions to be directed to the field experts during the study process were obtained. The responses of the field experts who voluntarily participated in the study to the research questions were analyzed through the Nvivo14 package program. As a result of the analysis, the roles that the instructors should have in remote simultaneous piano lessons were given as sub- themes under the main themes. In line with the findings, it was seen that the zoom program was used most frequently in terms of sound and image quality in remote synchronous piano lessons, the demonstration method was used most frequently as the teaching method, and the instructors benefited from discussion groups and a motivating communication language in the learning process. The participants stated that the most decisive factor under the title of environment control was the camera angle, and they suggested listening to video recordings most frequently for technical problems that may occur in remote synchronous lessons. They also stated that the most striking limitation of remote synchronous piano education is the lack of physical contact. Suggestions were presented in line with these results.