The effects of mindfulness practices and mindfulness-basedspeaking tasks on foreign language speaking anxiety andforeign language speaking self-efficacy beliefs ofpreparatory school students
Bilinçli farkındalık uygulamalarının ve bilinçli farkındalıktemelli konuşma alıştırmalarının İngilizce hazırlık sınıfı öğrencilerinin yabancı dil konuşma kaygılarına ve yabancı dil konuşma öz-yeterlik algılarına etkisi
  1. Tez No: 888504
  2. Yazar: CEVZA TEKSÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL ÇAPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırmanın amacı, bilinçli farkındalık uygulamalarının ve bilinçli farkındalık temelli İngilizce konuşma alıştırmalarının; Türkiye'deki bir kamu üniversitesindeki hazırlık sınıfı öğrencilerinin yabancı dil konuşma kaygılarına ve yabancı dil konuşma öz-yeterlik algılarına etkilerini araştırmaktır. Araştırmada, açımlayıcı sıralı desenli karma yöntem kullanılmıştır Kolay ulaşılabilir örnekleme metoduna bağlı olarak, araştırmanın katılımcılarını 28 öğrenci oluşturmuştur. Çalışmanın nicel verileri, Bilinçli Farkındalık Ölçeği (BİFÖ), İngilizce Konuşma Kaygısı Ölçeği (İKKÖ) ve Konuşma Becerileri Öz-Yeterlik Algıları Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Nicel veriler ise, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve odak grup görüşmelerinden elde edilmiş ve araştırmacının yansıtıcı günlüğündeki notlarla desteklenmiştir. Araştırma bulguları, katılımcıların yabancı dil konuşma kaygısı seviyelerinde önemli ölçüde azalma olduğunu; yabancı dil konuşma öz-yeterlik algılarında ise önemli ölçüde artış olduğunu göstermiştir. Bunun yanı sıra, bilinçli farkındalık uygulamalarının ve bilinçli farkındalık temelli konuşma alıştırmalarının; öğrencilerin derse katılımlarını, motivasyonlarını, odaklanma becerilerini ve tatmin düzeylerini arttırdığı saptanmıştır. Tüm bunlara ek olarak, yapılan uygulamaların, araştırmacının da motivasyonunda ve mesleki tatmininde iyileşmelere yol açtığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of mindfulness practices and mindfulness-based English speaking exercises on foreign language speaking anxiety and foreign language speaking self-efficacy beliefs of preparatory year students at a public university in Turkey. In the study, a mixed method with exploratory sequential design was used. Based on convenience sampling method, 28 students constituted the participants of the study. Quantitative data were collected using the Mindful Attention Awareness Scale (MAAS), the Second Language Speaking Anxiety Scale, and the Speaking Skills Self-Efficacy Beliefs Scale. Quantitative data were obtained from semi-structured interviews and focus group interviews and were supported by notes in the researcher's reflective journal. The findings of the study showed that there was a significant decrease in the participants' foreign language speaking anxiety levels and a significant increase in their foreign language speaking self-efficacy beliefs. In addition, mindfulness practices and mindfulness-based speaking tasks were found to increase students' class participation, motivation, focusing skills and satisfaction levels. In addition to all these, it was observed that the practices also led to improvements in the motivation and professional satisfaction of the researcher.