Exploring mindfulness and language learning: EFL students' journey coping with speaking anxiety
Bilinçli farkındalık ve dil Öğrenimi: İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin konuşma kaygısıyla başa çıkma yolculuğu
  1. Tez No: 925138
  2. Yazar: ZEYNEP KOÇALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN AŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışma, Yabancı Dil Sınıfları için Farkındalık Temelli Müdahale Programı'nın (MBI-FLC), 15 Türk üniversite öğrencisi üzerinde İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenirken yaşanan konuşma kaygısına (FLSA) etkisini incelemektedir. Karma yöntem yaklaşımı kullanılmış; nicel veriler müdahale öncesi, sonrası ve 6 ay sonraki gecikmeli ölçümlerle toplanmış, nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşmeler, öğrenci günlükleri ve ilgili oturumlar sırasında tartışma sorularına verilen yanıtlar yoluyla elde edilmiştir. Nicel sonuçlar, özellikle gecikmeli ölçümlerde olmak üzere FLSA'da bir azalma olduğunu göstermiştir; ancak bu azalma istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Ayrıca, korelasyon analizleri,“dış deneyimlerin farkındalığı”ve“yargılayıcı olmayan tutum”gibi bazı farkındalık boyutlarının FLSA ile negatif bir ilişki sergilediğini, ancak“düşüncelerin göreceliliği”boyutunun FLSA ile karmaşık ve pozitif bir ilişki gösterdiğini ortaya koymuştur. Nicel bulguların yanı sıra, araştırmanın nitel kısmında katılımcılar, duygusal dayanıklılıklarının arttığını, hata yapmaya karşı toleranslarının yükseldiğini ve dil öğreniminde daha farkındalıklı bir katılım sergilediklerini belirtmişlerdir. Ancak, etkilerin zamanla değişiklik gösterdiği gözlemlenmiş ve bu durum, farkındalık pratiğinin sürdürülebilir olması gerektiğini vurgulamaktadır. Bulgular, farkındalığın duygusal iyi oluşu ve konuşma güvenini artırma potansiyeline işaret etmekte; dil öğretimine farkındalığın entegre edilmesi için pratik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores the impact of a Mindfulness-Based Intervention Program for Foreign Language Classes (MBI-FLC) on Foreign Language Speaking Anxiety (FLSA) among 15 Turkish university EFL students. A mixed-methods approach was utilized, combining quantitative measures through pre-, post-, and 6-month delayed post-intervention questionnaire/scale and qualitative insights from semi-structured interviews, learner journals and students' answers to the discussion questions during the relevant sessions. The quantitative results demonstrate a decrease in FLSA, especially in delayed posttests although it is statistically non-significant. Moreover, correlational analysis reveals that some mindfulness facets, such as“awareness of external experiences”and“nonjudgmental orientation,”displayed a negative relationship with FLSA, while the“relativity of thoughts”facet showed a complex, positive correlation with FLSA. In addition to quantitative findings, in the qualitative part of the research, the participants reported enhanced emotional resilience, increased tolerance for mistakes, and a more mindful engagement in language learning. However, effects varied over time, emphasizing the need for sustained mindfulness practice. The findings highlight the potential of mindfulness to improve emotional wellbeing and speaking confidence in EFL contexts, offering practical implications for integrating mindfulness into language pedagogy.