Turkish consumers' purchase intentions towards organic food: A comparison between students and professionals
Türk tüketicilerinin organik gıdaya yönelik satın alma niyetleri: Öğrenciler ile profesyoneller arasında bir karşılaştırma
- Tez No: 888632
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELGİN ARISAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisadi ve İdari Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, Türk tüketicilerinin organik gıdalara olan satın alma niyetlerini, öğrenci ve profesyonel demografik segmentler arasında karşılaştırmalı bir analiz yaparak araştırmaktadır. Planlanmış Davranış Teorisi'ni (TPB) temel bir çerçeve olarak kullanan bu araştırma, tüketici davranışını tahmin eden geleneksel faktörler — tutum, öznel normlar ve algılanan davranış kontrolü — dışında çevresel endişe, gıda güvenliği endişesi, sağlık bilinci, ürün bilgisi ve ödeme istekliliği gibi ek faktörleri de dâhil ederek geniş bir açıdan konuyu ele almaktadır. Çevrimiçi yapılan bir anket aracılığıyla (N=154), organik gıdaya olan artan tüketici eğiliminin ardındaki itici güçler hakkında kapsamlı bir anlayış sunulmaktadır. Bu araştırma, organik gıda satın alma niyetleri ile ilgili ana faktörleri belirlemekte ve öğrenciler ile profesyoneller arasında önemli farklılıkları vurgulamaktadır. Bu ayrım, çeşitli tüketici grupları arasında organik gıda tüketimini teşvik etmeye yönelik hedeflenmiş pazarlama stratejileri ve politika önerileri geliştirilmesine olanak tanımaktadır. Bulgular, organik gıdaya yönelik tüketici davranışları ile ilgili geniş literatüre katkıda bulunmakta ve üreticilere, pazarlamacılara ve politika yapıcılara daha sağlıklı ve sürdürülebilir tüketim modellerini teşvik etmek için pratik içgörüler sunmaktadır. Bu çalışma, TPB çerçevesi içinde genişletilmiş faktörleri entegre ederek mevcut araştırmalardaki bir boşluğu doldurmanın yanı sıra, Türkiye bağlamında iki farklı tüketici segmenti arasında yeni bir karşılaştırmalı analiz sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the purchasing intentions of Turkish consumers towards organic food, focusing on a comparative analysis between student and professional demographic segments. Utilizing the Theory of Planned Behavior (TPB) as a foundational framework, this research has been extended beyond traditional predictors of consumer behavior—attitude, subjective norms, and perceived behavioral control—by incorporating environmental concern, food safety concern, health consciousness, product knowledge, and willingness to pay as additional factors. Through an online survey (N=154), this study provides a comprehensive understanding of the driving forces behind the increasing consumer shift towards organic food. This research identifies key factors related to organic food purchase intentions and highlights significant differences between students and professionals. This differentiation allows for the development of targeted marketing strategies and policy recommendations aimed at promoting organic food consumption across diverse consumer groups. The findings contribute to the broader literature on consumer behavior towards organic food and offer practical insights for producers, marketers, and policymakers aiming to foster healthier and more sustainable consumption patterns. This study not only fills a gap in existing research by integrating extended factors within the TPB framework but also provides a novel comparative analysis between two distinct consumer segments within the Turkish context.