Bazı özel sayı dizileri ve dual vektörler
Some special number sequences and dual vectors
  1. Tez No: 888768
  2. Yazar: MIRWAIS MANSOOR KAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAIK BABADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez be¸s bölümden olu¸smaktadır. ˙ Ilk bölümde giri¸s, tezin amacı ve kaynak özetleri hakkında bilgilere yer verilmi¸stir. ˙ Ikinci bölümde ise ilerdeki bölümlerde gerekli olacak temel kavramlar ve teoremlere yer verilmi¸stir. Üçüncü bölümde Jaocobsthal ve Jacobsthal-Lucas split kuaterniyonları tanımladıktan sonra, bu split kuaterniyonların özellikleri, temel özde¸slikleri ve kutupsal gösterimleri verilmi¸stır. Dördüncü bölümde dual Jaocobsthal ve dual Jacobsthal-Lucas split kuaterniyonları, onların özellikleri, temel özde¸slikleri ve kutupsal gösterimleri verilmi¸stır. Be¸sinci bölümde ise tartı¸sma ve sunuca yer verilmi¸stir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five sections. In the first section information about the introduction, the purpose of the thesis and resource summary is given. In the second section, the basic concepts and theorems that will be required in the following sections are given. In the third section, after defining Jaocobsthal and Jacobsthal-Lucas split quaternions, the properties, fundamental identities and polar representations of these split quaternions are discussed. In the fourth section, dual Jaocobsthal and dual Jacobsthal-Lucas split quaternions, their properties, fundamental identities and polar representations are given. The fifth chapter includes the discussion and results.