İlkokul öğretim programlarındaki kazanımların sağlık eğitimi açısından incelenmesi
Investigation of the achievements in primary school education programs in terms of health education
  1. Tez No: 889067
  2. Yazar: AYLİN BALCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRİN SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Araştırmanın amacı, Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın 2018'de yayınladığı ilkokul 1, 2, 3 ve 4. sınıf tüm ders öğretim programlarındaki sağlık eğitimi ile ilgili kazanımların mevcut durumunu incelemek amaçlanmıştır. Bu bağlamda, sağlıkla ilgili 171 kazanım belirlenmiştir. Ayrıca, Avustralya, Kanada (Ontario) ve Amerika Birleşik Devletleri (Wyoming) sağlık eğitimi programlarındaki kazanımlar da incelenmiştir. İncelenen kazanımlar doğrultusunda 13 kategori oluşturulmuştur. MEB İlkokul Öğretim Programı'nda yer alan sağlık eğitimi ile ilgili kazanımlar, bu kategorilere göre sınıflandırılmıştır. Araştırmada, doküman incelemesi yöntemi kullanılarak ilgili öğretim programları detaylı bir şekilde analiz edilmiş, elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Analiz sonuçları, en fazla kazanımın güvenlik ve fiziki eğitim kategorilerinde yoğunlaştığını ortaya koymuştur. Öte yandan, diş sağlığı, şiddeti önleme, okul dışı aktiviteler ve gelişim gibi kategorilerde herhangi bir kazanıma rastlanmamıştır. Matematik, Türkçe, görsel sanatlar ve yabancı dil derslerinde sağlıkla ilgili herhangi bir kazanım bulunmazken, sağlıkla ilgili kazanımlar en az müzik dersinde, en çok ise beden eğitimi ve oyun derslerinde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the current situation of health education-related achievements in all course teaching programs for primary school 1st, 2nd, 3rd and 4th grades published by the Ministry of National Education (MEB) Board of Education and Discipline in 2018. In this context, 171 health-related achievements were identified. Additionally, outcomes in health education programs in Australia, Canada (Ontario), and the United States (Wyoming) were also examined. In line with the examined outcomes, 13 categories were created. The achievements related to health education in the MEB Primary School Curriculum are classified according to these categories. In the research, relevant curriculums were analyzed in detail using the document review method, and the obtained data were evaluated using the content analysis method. Analysis results revealed that the most gains were concentrated in the safety and physical training categories. On the other hand, no gains were observed in categories such as dental health, violence prevention, extracurricular activities and development. While there were no health-related gains in mathematics, Turkish, visual arts and foreign language courses, the least health-related gains were found in music classes and the most in physical education and game classes.