Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının sosyal güvenlik hakları
  1. Tez No: 89053
  2. Yazar: NECİP CEM İŞÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET İnsanlar çeşitli maksatlarla ülke dışına gidebilmekte, yabancı ülkelerde kısa ve uzun süreli ikamet etmekte ve çalışmaktadırlar. 20. YY. da insanların milletlerarası alandaki faaliyetleri artmış bulunmaktadır. Bu hareketliliğin gün be gün arttığı da tahmin edilmektedir. Bu durum bir çok alanda olduğu gibi sosyal güvenlik alanında da bir takım meseleleri ve ihtiyaçları ortaya çıkarmıştır. Yurtdışında yaşayan vatandaşların sosyal güvenliklerinin milletlerarası çözümü önemli bir sorun haline gelmiştir. Anayasaya göre sosyal güvenlik hakkı temel insan haklarından birisi olarak kabul edilmiştir. Herkes, sosyal güvenlik hakkına sahiptir.. Devlet bu güvenliği sağlayacak tedbirleri alır ve teşkilatı kurar (M.60). Anayasanın 62. Maddesinde, devlete yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sosyal güvenlik bakımından korunmaları bir görev olarak verilmiştir. Bu amaçla milletlerarası düzeyde sözleşmelere taraf olunmuş, vatandaşlarımızın yoğun olarak çalıştıkları ülkelerle iki taraflı sosyal güvenlik sözleşmeleri imzalanmıştır. Yurtdışı hizmet borçlanması kanunlarıyla da yurtdışında geçen hizmet süreleri borçlanarak değerlendirilebilme imkanı sağlanmıştır. Çalışmamızda yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının sosyal güvenlik haklarının hukuki mahiyeti, yasal kaynakları, uygulamaya yön veren ilkeler, korunma mekanizmaları, uygulamada ortaya çıkan sorunlar, bu sorunların çözümlenmesi için yapılması gerekenler, konu ile ilgili Yargıtay Kararlan incelenmiştir. Sonuç olarak yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının sosyal güvenlik haklarının sağlanması amacıyla yapılacak olan düzenlemelerin, Anayasanın eşitlik ilkesine uygun, vatandaşlar arasında ayrımcılık yaratmayan, milletlerarası sosyal güvenlik normlarına uyumlu, ihtiyaçları karşılayan hükümleri içermesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Persons may go abroad with different reasons, to reside or employ there for a short or long period of time. The transaction between individuals at international platform has increased in 20th century. And it is assumed that this mobility is increasing day by day. This situation has brought up many problems and necessities in accordance with social security. It became an important matter to solve the problems about social security of Turkish citizens living abroad. It is accepted that the social security right is one of the basic human rights by our constitution. The State takes the precautions and prepare the organization to provide this security(Article 60 of Turkish Republic Constitution). According to the 62nd article of our constitution, it is the duty of the state to protect our citizens living abroad concerning social security. With this aim, we took part of international conventions and made bilateral social security contracts with the States where Turkish citizens densely employed. With abroad service obligation codes,it is obtained to count the service duration which fulled up abroad as obligation. In our study, the legal nature of social security right of Turkish citizens living abroad, legal sources, protecting methods, problems in application and solutions of this problems and High Appeal Court's decisions relevant to this subject are examined. In conclusion, the regulations which are made with the aim of providing the social security right of Turkish citizens living abroad should be appropriate to the equality principal of constitution, be in harmony with international social security rules and contain rules satisfying the necessities. ?\.V)ii