Mütevazı liderliğin iş performansına etkisinde çalışan sesliliğinin aracı rolü
The mediating role of employee voice in the effect of humble leadership on job performance
- Tez No: 890581
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı güncel liderlik yaklaşımlarından birisi olan mütevazı liderliğin iş performansına etkisinde çalışan sesliliğinin aracı rolünü incelemektir. Araştırmanın kapsamını bir kamu üniversitesindeki akademik ve idari personeller oluşturmaktadır. 251 personele anket yapılarak kolayda örnekleme yoluyla veriler toplanmıştır. Veriler SPSS programında analiz edilmiş ve Hayes'in Process Makrosu ile yapılan aracılık testleri yapılmıştır. Bulgulara göre mütevazı liderliğin iş performansına etkisinde çalışan sesliliğinin aracı rolü olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca çalışmanın diğer bir amacı olan demografik özelliklere göre değişkenlerdeki farklılıklarda incelenmiştir. Katılımcıların cinsiyetleri, medeni durumları ve yaşlarına göre mütevazı liderlik, seslilik davranışları ve iş performanslarının istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığının olmadığı tespit edilmiştir. Eğitim değişkeni açısından lisansüstü eğitime sahip çalışanların lisan eğitimine sahip olan çalışanlara göre mütevazı liderlik algılarının daha yüksek olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte lisansüstü eğitime sahip çalışanlar önlisans ve lisans eğitimine sahip çalışanlara göre seslilik davranışlarının daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Çalışanların tecrübelerine göre mütevazı liderlik algılarının 10 yıl ve altı tecrübeye sahip işgörenlerin 11-20 yıl arası ve 21 yıl ve üzeri tecrübeye sahip çalışanlara göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Ayrıca 10 yıl ve altı tecrübeye sahip çalışanların 11-20 yıl arası tecrübeye sahip çalışanlara göre iş performanslarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Yine akademik personelin idari personele göre mütevazı liderlik algıları, ses davranışları ve iş performansları daha yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the mediating role of employee voice in the effect of humble leadership, one of the current leadership approaches, on business performance. The scope of the research consists of academic and administrative staff at a public university. Data was collected through convenience sampling by conducting a survey of 251 personnel. The data were analyzed in the SPSS program and mediation tests were conducted with Hayes' Process Macro. According to the findings, it was revealed that employee voice has a mediating role in the effect of humble leadership on business performance. In addition, differences in variables according to demographic characteristics, which is another aim of the study, were examined. There was no statistically significant difference in modest leadership, vocal behavior and job performance of the participants according to their gender, marital status and age. In terms of the education variable, employees with postgraduate education have higher perceptions of modest leadership than employees with language education. However, it has been determined that employees with postgraduate education have more vocal behavior than employees with associate and undergraduate education. According to the employees' experiences, it was found that modest leadership perceptions were higher among employees with 10 years or less of experience than employees with 11-20 years of experience and 21 years or more of experience. In addition, it was determined that the job performance of employees with 10 years or less of experience was higher than that of employees with 11-20 years of experience. Again, academic staff's modest leadership perceptions, voice behavior and job performance were higher than administrative staff.