Ortaokul (5,6,7 ve 8. sınıf) Türkçe dersi kazanım kavrama testlerindeki soruların Türkçe öğretim programı ve ders kitapları açısından incelenmesi
Analysing of the questions in secondary school (5th,6th,7th and 8th grade) Turkish course outcome comprehension tests interms of Turkish curriculum and textbooks
  1. Tez No: 890716
  2. Yazar: RECEP KABAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN SİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma 2022-2023 eğitim öğretim yılında hazırlanan ve halen uygulamada olan ortaokul Türkçe kazanım kavrama testlerindeki soruları, Türkçe ders kitapları ve Türkçe öğretim programı kazanımları açısından incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın inceleme nesnelerini; ortaokul 5,6,7 ve 8. sınıflar için kullanılan kazanım kavrama testindeki sorular, ortaokul Türkçe öğretim programındaki okuma ve kısmen yazma becerileri kazanımları ve ortaokul Türkçe ders kitaplarındaki etkinlikler oluşturmaktadır. Araştırmada çalışma materyalleri olan kazanım kavrama testi sorularının, Türkçe öğretim programındaki ilgili kazanımların ve Türkçe ders kitaplarındaki etkinliklerin incelenmesinde doküman analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırmadaki veri toplama sürecinde kazanım kavrama testleri, Türkçe ders kitapları etkinlikleri ve Türkçe öğretim programı kazanımları incelenerek kazanım testlerindeki konu sınıflandırmasına uygun olarak tablolar oluşturulmuştur. Elde edilen veriler oluşturulan tablolar yardımıyla içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Analiz sonucunda kazanım kavrama testlerinin Türkçe öğretim programında yer alan kazanımları ve Türkçe ders kitaplarındaki etkinlikleri ne derece yansıttığı sorularına cevap aranmıştır. Araştırma sonucunda 5,6 ve 7. sınıf kazanım kavrama testlerinin konulara göre düzenlendiği ve ders kitabı etkinlikleriyle büyük oranda uyumlu olmadığı, aynı konuyu içeren birden fazla test bulunduğu, farklı konuların aynı testlerde yer aldığı ve ders kitabındaki etkinliklerde geçmeyen ya da çok az etkinlikte geçen konuların kazanım kavrama testlerinde çok fazla soruda yer aldığı görülmüştür. 8. sınıf kazanım kavrama testlerinin ise ders kitabındaki gibi temalar halinde düzenlendiği görülmüştür. Araştırma sonucunda bütün sınıf gruplarında kazanım kavrama testlerinin ders kitaplarına uygun olarak ya temalar halinde ya da tek bir konuyu içerecek şekilde düzenlenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was prepared in the 2022-2023 academic year and is still in practice. The questions in the secondary school Turkish acquisition comprehension tests, Turkish textbooks and it was carried out to examine the Turkish curriculum in terms of its outcomes. In the research, Turkish course outcome comprehension test questions prepared for 5th,6th,7th and 8th grades, Turkish curriculum achievements and corresponding activities in the Turkish curriculum achievements and corresponding activities in the Turkish textbook were examined and compared accordingly. The objects of investigation of the research; 2022-2023 education in the academic year, the secondary school is 5,6,7 and 8. in the 104 acquisition comprehension test used for classes 1.428 questions, reading and partially writing skills in the secondary school Turkish curriculum the achievements and activities in the secondary school Turkish textbooks constitute. The acquisition comprehension test questions,which are the study materials in the research, Turkish teaching the relevants achievements in the program and the activities in Turkish textbooks the document analysis technique was used in the study. Data collection in the research process, acquisition comprehension tests, activities in Turkish textbooks and Turkish language teaching programme achievements are examined and the subject classification in the achievement tests is appropriate as tables were created. The datas obtained were analysed with the help of tables analysed by the content analysis method. As a result of the analysis, the acquisition tests were conducted in Turkish what are the achievements included in the curriculum and their effectiveness in Turkish textbooks answers to the questions reflected by degrees were sought. As a result of the research, 5th, 6th and 7th textbook with classroom acquisition comprehension tests multiple tests involving the same subject, where their effectiveness is largely incompatible where it was present, where different subjects took part in the same tests and in the activities in the textbook too much in the acquisition comprehension tests of subjects who did not mention or mentioned in too few activities it has been seen that it took part in the question. Also 8th grade acquisition comprehension tests in the textbook while they are organized into themes such as, the tests of other classes are organized according to the subjects it has been seen. As a result of the research, the achievement comprehension tests in all grade groups in accordance with the textbooks, either in themes or covering a single subject regulation has been suggested.