'Yedi İklim Türkçe A1 ders kitabı' ve 'Plus + Deutsch / Deutsch Als Fremdsprache Für Gymnasıen A1.1' adlı ders kitaplarının kültürel açıdan incelenmesi
A cultural examination of the coursebooks 'Yedi İklim Turkish A1 coursebook' and 'Plus + Deutsch / Deutsch Als Fremdsprache Für Gymnasien A1.1'
  1. Tez No: 891065
  2. Yazar: SÜHEYLA ÖZÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmanın amacı, Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı ortaöğretim kurumlarında İkinci Yabancı Dil derslerinde okutulmakta olan Plus + Deutsch / Deutsch als Fremdsprache für Gymnasien A1. Adlı ders kitabı ile Yunus Emre Enstitüsü ile işbirliği içinde olan Türkoloji bölümlerinde ve yurt içindeki Türkçe Öğretim Merkezilerinde kullanılan Yedi İklim Türkçe A1 ders kitabında yer alan kültürel öğelerin incelenmesidir. Bu amaçla kitaplarda yer alan kültürel öğeler 8 ana başlık ve 43 alt başlıkta incelenmiştir. Kültürel öğeler Avrupa Ortak Başvuru Metninde (CEFR, 2001) belirtilen kültürel konular dikkate alınarak sınıflandırılmış, metinde yer almayan ancak kitaplarda sıkça karşılaşılan kültürel öğeler için ise“Coğrafi Konum”başlığı inceleme kriterlerine dâhil edilmiştir. Oluşturulan kontrol listesi dikkate alınarak kültürel öğeler konuları bakımından incelenmiş ve sınıflandırılmıştır. Çalışma tarama modelinde gerçekleştirilen nitel bir çalışmadır. Araştırmada içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Ders kitaplarında yer alan kültür öğeleri önce her kitap için ayrı ayrı değerlendirilmiş daha sonra da kitaplar kültür öğeleri bakımından karşılaştırılmış ve değerlendirilmiştir. İnceleme neticesinde, Yedi İklim Türkçe A1 ders kitabında öğrencilere hedef kültür olan Türk kültürünün farklı yönleriyle yeterli bir içerikle sunulduğu görülmüştür. Plus + Deutsch / Deutsch als Fremdsprache für Gymnasien A1. Adlı ders kitabında ise hedef kültür olan Alman kültürüne ait öğeye yeterince yer verilmediği, Alman kültüründen ziyade Türk kültürüne ait kültürel öğelerin daha fazla yer aldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the texbooks named Plus + Deutsch / Deutsch Als Fremdsprache Für Gymnasien A1, which is taught in Second Foreign Language courses in secondary education institutions affiliated with the Ministry of National Education, and cultural elements included in Yedi Iklim Turkish A1 textbook, which is used in Turcology departments in cooperation with Yunus Emre Institute and Turkish Language Teaching Centers in the country. For this purpose, the cultural elements in the books were examined under 8 main headings and 43 subheadings. Cultural elements were classified taking into account the cultural issues specified in the Common European Framework of Reference (CEFR, 2001), and the title“Geographical Location”was included in the review criteria for cultural elements that are not included in the text but are frequently encountered in books. Cultural elements were examined and classified in terms of their subjects, taking into account the created checklist. The study is a qualitative study conducted in the survey model. Content analysis method was used in the research. The cultural elements in the textbooks were first evaluated separately for each book, and then the books were compared and evaluated in terms of cultural elements. As a result of the examination, it was seen that Yedi Iklim Turkish A1 textbook presented the students with sufficient content in different aspects of the target culture, Turkish culture. It has been observed that in the textbook named Plus + Deutsch / Deutsch Als Fremdsprache Für Gymnasien A1, elements of German culture, which is the target culture, are not included sufficiently, and cultural elements of Turkish culture are included more than German culture.