Bilgisayar destekli eğitimin, fen bilimleri dersinde öğretime yönelik duyuşsal farkındalığa, öğrenmeye yönelik tutuma ve başarıya etkisi
The effect of computer assisted instruction on affective awareness towards teaching, attitude towards learning and achievement in science course
  1. Tez No: 891067
  2. Yazar: SEVRA BETÜL ÇİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı, fen bilimleri dersinde bilgisayar destekli eğitimin öğretime yönelik duyuşsal farkındalık, öğrenmeye yönelik tutum ve akademik başarı üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırma, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında, ön test-son test kontrol gruplu deneysel model kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya, ilköğretim 7. sınıfta okuyan toplam 60 öğrenci katılmıştır; 30 öğrenci deney grubunda, 30 öğrenci ise kontrol grubunda yer almıştır. Deney grubuna bilgisayar destekli eğitim uygulanırken, kontrol grubuna geleneksel öğretim yöntemi uygulanmıştır. Araştırma 8 hafta, 32 ders saati sürmüştür. Araştırmanın başlangıcında ve sonunda öğrencilere başarı testi, öğrenmeye yönelik tutum ölçeği ve öğretime yönelik duyuşsal farkındalık ölçeği uygulanmıştır. Veriler, SPSS 29 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler, minimum/maksimum değerler, ortalama, standart sapma ve medyan olarak sunulmuştur. Ölçeklerin güvenilirliği Cronbach Alfa katsayısı ile başarı testinin güvenilirliği ise Kuder Richardson 20 katsayısı ile değerlendirilmiştir. Verilerin normal dağılımı Shapiro Wilk testi ile değerlendirilmiştir. Gruplar arasındaki farklılıkların belirlenmesinde bağımlı ve bağımsız gruplar için t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of computer-assisted instruction in science courses on students' affective awareness towards teaching, attitudes towards learning, and academic achievement. The research was conducted during the 2023-2024 academic year using a pre-test post-test control group experimental design. A total of 60 seventh-grade students participated in the study; 30 students were in the experimental group, and 30 students were in the control group. While the experimental group received computer-assisted instruction, the control group was taught using traditional teaching methods. The study lasted for 8 weeks, encompassing 32 class hours. At the beginning and end of the study, students were administered an achievement test, an attitude scale towards learning, and an affective awareness scale towards teaching. Data were analyzed using SPSS 29. Descriptive statistics, including minimum/maximum values, mean, standard deviation, and median, were presented. The reliability of the scales was assessed using the Cronbach Alpha coefficient, and the reliability of the achievement test was assessed using the Kuder Richardson 20 coefficient. The normal distribution of the data was evaluated using the Shapiro Wilk test. T-tests were used for dependent and independent groups to determine differences between groups. A p-value of