Dijital girişimciliğin yetkinlik ve becerileri üzerine nitel bir araştırma: Start-up okulu örneği
A qualitative research on competencies and skills of digital entrepreneurship: Start-up school example
  1. Tez No: 891850
  2. Yazar: ÖZGE EKİN BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Liderlik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Liderlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 373
Özet
Teknolojinin ilerlemesi, dijital girişimciliğin önemini arttırarak dijital yetkinlik ve becerilerin geliştirilmesini zorunlu kılmıştır. Çalışmanın problemi, dijitalleşmenin gerektirdiği yetkinlik ve becerilerin yeterince gelişmemesi ve mevcut eğitimlerin yetersizliğidir. Bu eksiklik, verimlilik ve yenilikçilikte geri kalmaya yol açarak girişimcilerin rekabet gücünü düşürmektedir. Bu durumda dijital dünyaya uyum sağlamak için dijital yetkinlik ve becerilerin geliştirilmesi gerekmektedir. Bu alanların gelişiminde ise verilen eğitimlerin rolü kritiktir. Çalışmanın amacı, dijital yetkinlik ve becerilerinin geliştirilmesi için start-up eğitimlerinin gerekliliklerine değinmek, start-up okulu eğitimlerinin yetkinlikler üzerindeki etkilerini incelemek ve bu eğitimlerin geliştirilmesi için gerekli unsurlara dikkat çekerek literatüre faydalı bulgular sunmaktır. Çalışma, SODİMER ve DOF ROBOTICS Start-Up Okulu katılımcılarından yirmi beş kişiye beş görüşme sorusu yöneltilerek gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırma yöntemiyle toplanan veriler, fenomenolojik yöntem kullanılarak MAXQDA programında analiz edilmiştir. Sonuçlar; start-up eğitiminin en çok etkilediği alanların sırasıyla; farklı bakış açısı sağlama, girişimciliğin boyutlarını öğrenme ve bilinçlenme olduğunu göstermektedir. Eğitimin en çok etkileyerek geliştirildiği dijital yetkinlikler; dijital içerik yaratma, dijital okuryazarlık ve problem çözme iken, en çok etkilenerek gelişen dijital beceriler; teknoloji kullanımı, analitik zekâ ve multidisipliner çalışmadır. Start-up eğitiminin geliştirilmesine yönelik öneriler ise; uygulama süresinin ve proje çalışmalarının artırılması, etkileşimin güçlendirilmesi ve projelere aktif katılımın teşvik edilmesi yönündedir. Bu bağlamda, bu çalışmanın dijital yetkinlik ve becerilerin geliştirilmesi ile dijital girişimcilik eğitimlerinin ilerlemesi konusunda literatüre önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir. Ayrıca, çalışmada dijital yetkinlik ve becerilere ilişkin mevcut modeller incelenmiş ve bu konulara dair farklı ve geniş bir perspektif geliştirilerek literatüre sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The advancement of technology has significantly increased the importance of digital entrepreneurship, making the enhancement of digital skills and competencies crucial. This study identifies the problem of insufficient development of digital competencies and the inadequacy of existing training programs, which limits entrepreneurs' competitiveness and leads to setbacks in productivity and innovation. Addressing these issues requires the development of digital skills and competencies, with educational programs playing a pivotal role.The aim of this research is to explore the requirements for start-up training in developing digital skills, assess the impact of such training on competencies, and highlight key elements for improving these educational programs. The study involved twenty-five participants from SODIMER and DOF ROBOTICS Start-Up School, who were interviewed with five specific questions. The qualitative data collected were analyzed using the phenomenological approach with MAXQDA software.The results reveal that start-up training most significantly affects areas such as providing new perspectives, learning about the dimensions of entrepreneurship, and raising awareness. The training notably enhances digital competencies in areas like digital content creation, digital literacy, and problem-solving, and improves digital skills in technology use, analytical thinking, and multidisciplinary work. Recommendations for enhancing start-up training include extending the duration and scope of project work, improving interaction, and encouraging active participation. This study is expected to contribute valuable insights to the literature on digital competencies and entrepreneurship education and offers a comprehensive perspective on these topics.