Yetişkin ses terapisinde bilişsel işlevlerin incelenmesi
Investigation of cognitive functions in adult voice therapy
  1. Tez No: 891999
  2. Yazar: RANA SARPKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EREN BALO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı vokal fold nodülü veya fonksiyonel ses bozukluğu olan hastaların ses terapisi süreçlerinde bilişsel işlevlerin incelenmesi ve ses terapisi sürecinin aktif bileşenlerinin araştırılmasıdır. Bu kapsamda Anadolu Üniversitesi DİLKOM'a ses terapisi için başvuru yapmış vokal fold nodülü veya fonksiyonel ses bozukluğu tanılı 11'i kadın ve 1'i erkek olmak üzere toplam 12 katılımcıya nöropsikolojik testler uygulanmıştır. Uygulanan nöropsikolojik testler; Öktem Sözel Bellek Süreçleri Testi, Wisconsin Kart Eşleme Testi, Londra Kulesi Testi, İz Sürme Testi, Stroop Testi'dir. Katılımcılara uygulanan terapi protokolü Vokal Hijyen Önerileri, Rezonant Ses Terapisi, Vokal Fonksiyon Egzersizleri olarak sabit tutulmuştur. Katılımcıların sesleri terapi öncesi ve sonrası algısal, aerodinamik, akustik olarak değerlendirilmiştir. Analiz için SPSS 29.0 istatistik programı kullanılarak; betimleyici özelliklerin belirlenmesinde frekans yüzde analizleri, ölçeğin incelenmesinde ortalama ve standart sapma istatistikleri kullanılmıştır. Katılımcıların seslerinin ses terapisi öncesi ve sonrası değerlendirmelerinin kazanç skorlarıyla nöropsikolojik testlerin korelasyonuna Spearman Korelasyon Testi ile bakılmıştır. Yapılan korelasyon analizi sonucu ses terapisi ön-test ve son-test verileri ile nöropsikolojik testlerin sonuçları arasında anlamlı korelasyonlar bulunmuştur. Ses hastasının terapiye aktif katılımı ve terapinin yarar sağlaması adına hastayı değişime ikna etmede hastanın kişisel faktörlerinden bilişsel işlevler göz önünde bulundurulmalıdır. Ses terapisi sürecinde bilişsel işlevlerin terapi sonuçlarıyla ilişkili olduğu bulunan bu çalışmanın klinik açıdan önem arz ettiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine cognitive functions in the voice therapy processes of patients with vocal fold nodules or functional voice disorders and to investigate the active components of the voice therapy process. In this context, neuropsychological tests were applied to a total of 12 participants, 11 women and 1 man, diagnosed with vocal fold nodule or functional voice disorder, who applied to Anadolu University DILKOM for voice therapy. The applied neuropsychological tests were; Öktem Verbal Memory Processes Test, Wisconsin Card Sorting Test, Tower of London Test, Trail Making Test, Stroop Test. The therapy protocol applied to the participants was kept constant including vocal hygiene recommendations, resonance voice therapy, and vocal function exercises. The participants' voices were evaluated perceptually, aerodynamically and acoustically before and after therapy. SPSS 29.0 statistical program was used for analysis; Frequency percentage analyzes were used to determine descriptive features, and mean and standard deviation statistics were used to examine the scale. The correlation between the gain scores of the participants' voice evaluations before and after voice therapy and the neuropsychological tests was examined using the Spearman Correlation Test. As a result of the analysis, significant correlations were found between voice therapy pre-test and post-test data and the results of neuropsychological tests. Cognitive functions, one of the patient's personal factors, should be taken into consideration in convincing the patient to change in order for the voice patient to participate actively in therapy and benefit from the therapy. It is thought that this study, which found that cognitive functions are related to therapy results during the voice therapy process, is of clinical importance.