The harmonic language of Tiny Kahn
Tiny Kahn'ın armonik dili
- Tez No: 892175
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMMAMOUIL EKMEKTSOGLOU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
This thesis explores the career of jazz composer Norman“Tiny”Kahn (1924-1953) and analyzes and historicizes his developing harmonic vocabulary and stylistic contributions from 1946 to 1951. Today, Kahn is best known as a pivotal figure in the development of bebop drumming, but despite receiving high praise for his writing from his colleagues during his lifetime, his work as a composer has received scant coverage today. This paper seeks to situate Kahn in a higher position of historical value as a composer, making the case that he made substantial contributions to jazz networks of the late 1940s, with the goals of increasing visibility of this oft overlooked musician and adding valuable analytical data to the overall jazz community's pool of knowledge. The body of this paper focuses primarily on Kahn's harmonic language—its historical relationship to the mainstream, the ways in which it deviated over time, and the social connections that helped authenticate these developments within the bebop community. Analysis of a selection of blues compositions revealed a variety of methods Kahn used to push functional harmony to new limits, some of which would later become standardized within jazz compositional networks. Research has also unearthed direct links between Kahn and Miles Davis's famous genre-defining Birth of the Cool band, and comparative score analysis has uncovered many compositional techniques—first pioneered by various Cool writers—located within Kahn's 1949 arrangement of“Over the Rainbow”for Charlie Barnet's band. The data points to Kahn—an outsider to the Cool project—immediately adapting to the new harmonic and formal frameworks propagated by the Cool writers. Harmonic analysis is based on chord scale theory, the dominant analytical framework of jazz theory for the past half century. As a self-taught composer whose work is almost entirely out of print, an investigation into Kahn's music also required extensive aural transcription by the author of this paper. Using the author's fifteen years of experience as a full-time professional big band and orchestra transcriptionist, the paper will collate authentic recreations of many of Kahn's (and his peers) out-of-print scores for comparative harmonic analysis to place Kahn as a significant supporting composer in the first decade of bebop and one of the first to successfully synthesize classic big band writing with the modernizing efforts of the Birth of the Cool project.
Özet (Çeviri)
Bu tez caz bestecisi Norman“Tiny”Kahn'ın (1924-1953) kariyerini ele alıyor ve 1946 - 1951 arası dönemde gelişen armonik kelime dağarcığı ve caz müziğine stilistik katkılarını analiz ediyor ve tarihsel bir bağlama oturtuyor. Kahn bugün bebop davulun gelişiminde merkezi bir figür olarak biliniyor. Hayatı boyunca müzik yazımı meslektaşlarından hep övgü almışsa da besteci olarak işleri sınırlı olarak ele alındı. Bu tez, Kahn'ın 1940'ların sonlarındaki caz çevrelerine önemli katkılarda bulunduğunu öne sürerek besteci olarak tarihsel değeri daha yüksek bir konuma yerleştirmek, genellikle gözden kaçan bu müzisyenin görünürlüğünü artırmak ve caz literatürüne değerli analitik veriler eklemek amacını gütmektedir. Bu tezin ana konusu öncelikle Kahn'ın armonik diline odaklanıyor—ana akımla tarihsel ilişkisi, zaman içinde saptığı yollar ve bebop topluluğu içindeki bu gelişmelerin kabul görmesine yardımcı olan sosyal bağlantılar. Bir dizi blues bestesinin analizi, Kahn'ın fonksiyonel armonini sınırları zorlamak için kullandığı bazıları daha sonra caz kompozisyon ağlarında standart hale gelecek olan çeşitli metotları ortaya çıkardı. Araştırma ayrıca Kahn ve Miles Davis'in sonralarda bir genre adı haline gelecek ünlü Birth of the Cool grubu arasındaki doğrudan bağlantıları ortaya çıkardı. Karşılaştırmalı nota analizi, Kahn'ın 1949'daki Charlie Barnet'nin grubu için yaptığı“Over the Rainbow”düzenlemesinde yer alan—ve ilk olarak çeşitli Cool bestecileri tarafından öncülük edilen—birçok kompozisyon tekniğini ortaya çıkardı. Veri analizi, Cool projesinin dışından biri olan Kahn'ın, Cool bestecileri tarafından yayılan yeni armonik yapılara ve müzikal formlara hemen uyum sağladığını gösteriyor. Armonik analiz, son elli yılda caz teorisinin baskın analitik çerçevesi olan chord scale theory dayanmaktadır. Kendi kendini yetiştirmiş bir besteci olan Kahn'ın neredeyse tamamen baskısı tükenmiş eserlerini incelemek bu makalenin yazarı tarafından kapsamlı bir işitsel transkripsiyon gerektirdi. Yazarın tam zamanlı profesyonel bir big band ve orkestra transkripsiyonisti olarak on beş yıllık deneyimine dayanan bu tez, Kahn'ın (ve dönemdaşı diğer bestecilerin) baskısı tükenmiş partisyonlarının otantik yeniden üretimlerini karşılaştırmalı armonik analiz için bir araya getiriyor ve Kahn'ı bebop'un ilk on yılında önemli bir destekleyici figür ve klasik big band besteciliği ve Birth of the Cool projesinin modernleştirme çabalarını başarılı bir şekilde sentezleyen ilk kişilerden biri olarak ele alıyor.