Temporoparietal bölgeye dual TDCS uygulanarak oluşturulan ihmal sendromu benzeri etkilerin fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme yöntemi ile incelenmesi
Examination of neglect syndrome like effects caused by dual TDCS application to temporoparietal region by functional magnetic resonance imaging method
- Tez No: 892208
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. HALİL AZİZ VELİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Nöroloji, Physiology, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
İhmal sendromu, hastanın lezyonun karşı tarafına karşı oluşturduğu bir“dikkatsizlik”durumu ile görülen heterojen bir sendromdur. Egosantrik, allosentrik, personel, ekstra personel, sensoryal gibi birçok alt tipi mevcuttur. Bunlardan, özellikle egosantrik ve allosentrik ihmalin prognozu değiştirdiğine dair bulgular mevcuttur. Tanı yöntemleri olarak obje iptal etme gibi testler ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) gibi görüntüleme yöntemleri kullanılmaktadır. Tedavide kullanılan yöntemlerden birisi de transkraniyal direkt akım stimülasyonudur (tDCS). Bu yöntemle, patofizyolojisinde etkili olduğu düşünülen interhemisferik dengesizliğin düzeltilmesi amaçlanır. tDCS' in aynı zamanda, sağlıklı katılımcılarda geçici ihmal benzeri etkiler yaptığı görülmüştür. Çalışmamızda özellikle allosentrik ihmal bulguları oluşturabilecek bir lokasyon olan temporoparietal bölgeye tDCS uygulaması yaparak, bunun bilgisayar ortamında hazırlanan testler ve fonksiyonel MRG (fMRG) ile incelenmesini amaçladık. 15 sağlıklı katılımcıya Posner İpucu ve Lateralize Landmark testleri, fMRG çekimleri; tDCS öncesi, sonrası ve sham sonrası uygulanmıştır. Posner İpucu testinde sağ hedefe, doğru ipucu ile verilen hedefin reaksiyon zamanında sham sonrası anlamlı düşme görülmüştür. Yanlış ipucu ile verilen sağ hedef reaksiyon zamanında tDCS uyarım sonrası anlamlı düşme izlenmiştir. Lateralize Landmark testinde ise, tDCS' in doğru cevap verme üzerine anlamlı etkisi görülmüştür. Çekilen fMRG' lerde aktif uyarımda bazale göre yüksek görsel korteks ile bilateral serebellum, inferior temporal korteks, fusiform korteks, prekuneus; sol orta temporal girus, putamen, insular korteks, sol temporal pol; sağ talamus, kaudat, soldan daha az yaygın olarak orta temporal girusun arasında artmış konnektivite izlenmiştir. tDCS sonrası oluşturulan bu değişiklikler Posner İpucunda görülen lateralizasyon ile ilişkili olabilir. İhmal sendromunun patofizyolojisini ve alt tiplerin ayrışmasını inceleyebilmek için daha fazla sayıda katılımcı ile daha fazla çalışmaya ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Neglect syndrome is a heterogeneous syndrome that is seen with a state of“inattention”that the patient has against the opposite side of the lesion. There are many subtypes such as egocentric, allocentric, personal, extrapersonal, sensory. There are findings that specifically egocentric and allocentric neglect have diverse in prognosis. Tests such as object cancellation and imaging methods such as magnetic resonance imaging (MRI) are used as diagnostic methods. One of the methods used in treatment is transcranial direct current stimulation (tDCS). With tDCS, it is aimed to correct the interhemispheric imbalance, which is thought to be effective in its pathophysiology. tDCS has also been shown to produce transient neglect-like effects in healthy participants. In our study, we aimed to apply tDCS to the temporoparietal region, which is a location that may cause allocentric neglect findings, and to examine it with computer-based tests and functional MRI (fMRI). 15 healthy participants received Posner cue and lateralized landmark tests, fMRI scans; before and after tDCS and after sham. In the Posner cue test, a significant decrease was observed after the sham in the reaction time of the target given to the right target with the correct cue. A significant decrease was observed after tDCS stimulation at the time of the right target reaction given with the wrong cue. In the lateralized landmark test, a significant effect of tDCS on correct response was observed. In fMRIs, active stimulation showed increased connectivity between high visual cortex and basal ganglia, bilateral cerebellum, inferior temporal cortex, fusiform cortex, precuneus; left middle temporal gyrus, putamen, insular cortex, left temporal pole; right thalamus, caudate, and middle temporal gyrus less spread than the left. These changes may be related to the lateralization. More studies with a larger number of participants are needed to examine the pathophysiology of neglect syndrome and the differentiation of subtypes.