Obezite tanılı adölesanlarda kilo değişimi ile antropometrik ölçümlerin değişimleri ve korelasyonlarının karşılaşırılması
Evaluation of changes and correlations between weight losings and anthropometric measurements in adolescents with obesity
- Tez No: 892271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAZİYE DUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Obezite tanılı adölesanlarda kilo değişimi ile antropometrik ölçümlerin değişimleri ve korelasyonlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel, prospektif çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Adölesan Polikliniğine, 1.4.2024-1.7.2024 tarihleri arasında başvuran, obezite tanısı alan, diyet programına alınan, çalışmaya katılmaya gönüllü ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 12-19 yaş aralığındaki 90 adölesan dahil edildi. Tüm katılımcılara ve ebeveynlerine gönüllü katılımcı onam formu imzalatıldı. Sosyodemografik bilgi formu (cinsiyet, yaş, eğitim durumu, günlük yürüyüş süresi, alınan kalori miktarı, vb) alındı. Katılımcılar 3 aylık periyotta belirli aralıklarla kontrole çağrılıp boy, kilo, VKİ, bel çevresi, kalça çevresi, ÜOKÇ (üst orta kol çevresi), boyun çevresi, ölçümleri alındı. Akantozis nigrikans (AN), beyaz stria, mor stria klinik bulguları not edildi. Başlangıç, ikinci ve üçüncü ölçüm olarak kategorize edilip veriler toplandı. Kilo kaybı yüzdesine göre gruplandırıldı. Bulgular: Çalışmaya 90 obeziteli adölesan dahil edildi. Katılımcıların %70'i (n=63) kız idi, %93'ü (n=84) okula devam ediyordu. Erkek katılımcıların yaş ortalaması 14,75±1,84, kız katılımcıların yaş ortalaması 14,85±1,79, katılımcıların ortalama günlük yürüme süresi 43±29,46 dakika, ortalama diyet kalorisi 1751,67±137,07 kcal/gün idi. Başlangıç ölçümlerinin ortalamaları VKİ 33,03±4,46, VKİ-P 99,22±1,03p, bel çevresi 106,73±9,77 cm, kalça çevresi 117,03±8,44 cm, bel/kalça oranı 0,91±0,07, ÜOKÇ 36,17±3,53 cm, boyun çevresi 39,76±3,14 cm idi. Başlangıç kilo, VKİ, VKİ-P, bel, kalça, bel/kalça, ÜOKÇ, boyun ölçümleri ile 2. ve 3. ölçümde istatistiksel olarak anlamlı olarak azalmıştır (p=0,0001). Kiloda %1'lik azalma ile VKİ de %1,09, VKİ-P de %0,03, bel çevresinde %1,5, kalça çevresinde %1,48, bel/kalça oranında %1,42, ÜOKÇ de %0,51, boyun çevresinde %0,71 azalma görülmüştür. Kilo kaybı yüzdesi ile yaş ortalamaları, cinsiyet, günlük yürüme süresi, ortalama diyet kalorisi dağılımları açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiştir. 0,05). VKİ, VKİ-P değerleri çıkarılarak yeniden yapılan analizinde ÜOKÇ başlangıç-3.ölçüm % değişim değerleri ilişkisi pozitif yönde anlamlı bulundu (p=0,003), bel, kalça, bel/kalça ve boyun değerleri ilişkili bulunmadı. Sonuç: Obezite tanı ve takibinde önemli yer alan VKİ, bel çevresi, kalça çevresi, bel/kalça oranı, ÜOKÇ, boyun çevresi ile kilo kaybı arasında korelasyon bulunmaktadır. Cinsiyetler arasında kilo kaybında fark olmayıp, erkeklerde kilonun
Özet (Çeviri)
Aim: Evaluation of changes and correlations between weight losings and anthropometric measurements in adolescents with obesity. Materials and Methods: This cross-sectional, prospective has study included 90 adolescents aged 12-19 who were diagnosed with obesity, enrolled in a diet program, volunteered to participate, and met the inclusion criteria. The study was conducted at the Adolescent Clinic of the Istanbul Training and Research Hospital, Health Sciences University, between April 1, 2024, and July 1, 2024. All participants and their parents signed an informed consent form. A sociodemographic information form was collected, including details such as gender, age, educational status, daily walking time, calorie intake, etc. Participants were called for follow-up appointments at specific intervals over a 3-month period, during which measurements of height, weight, body mass index (BMI), waist circumference, hip circumference, upper mid-arm circumference (UMAC), and neck circumference were taken. Clinical findings of acanthosis nigricans (AN), white striae, and purple striae were recorded. Data were categorized into baseline, second, and third measurements and were grouped according to percentage of weight loss. Results: The study included 90 adolescents with obesity. Of the participants, 70% (n=63) were female, and 93% (n=84) were attending school. The average age of male participants was 14.75±1.84 years, and the average age of female participants was 14.85±1.79 years. The average daily walking time of participants was 43±29.46 minutes, and the average dietary calorie intake was 1751.67±137.07 kcal/day. At baseline, the average values were: BMI 33.03±4.46, BMI-P 99.22±1.03p, waist circumference 106.73±9.77 cm, hip circumference 117.03±8.44 cm, waist/hip ratio 0.91±0.07, upper mid-arm circumference (UMAC) 36.17±3.53 cm, and neck circumference 39.76±3.14 cm. Significant reductions were observed in weight, BMI, BMI-P, waist, hip, waist/hip ratio, UMAC, and neck measurements from baseline to the second and third measurements (p=0.0001). Decrease ratios for each fields were like the following; 1% for weight, 1.09% for BMI, 0.03% for BMI-P, 1.5% for waist circumference, 1.48% for hip circumference, 1.42% for waist/hip, 0.51% for UMAC and 0.71% for neck circumference. No statistically significant differences were observed between percentage of weight loss to average age, gender, daily walking time, and average dietary calorie intake. Both groups with 0.05). When analyzing again after excluding BMI and BMI-P values, a positive significant relationship was found between the percentage change in UMAC from baseline to the third measurement (p=0.003), while no significant relationships were found for waist, hip, waist/hip ratio, and neck values. Conclusion: There is a correlation between BMI, waist circumference, hip circumference, waist/hip ratio, upper mid-arm circumference (UMAC), neck circumference, and weight loss, all of which are important in the diagnosis and monitoring of obesity. There is no difference in weight loss between genders; however, in males, waist circumference does not change with weight loss of