Almanya ve Türkiye'de anaokuluna devam eden 60-76 aylar arasındaki Türk çocuklarının dil gelişimi ile ilgili okuma olgunluğu arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 89245
  2. Yazar: ZELİHA YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. Z. FULYA TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
m ÖZET Almanya ve Türkiye'de anaokuluna devam eden 60-76 aylar arası Türk çocuklarının dil gelişimi ile okuma olgunluğu arasındaki ilişkinin incelenmesi çalışmanın amacını oluşturmuştur.Bu amaçla, 60-76 aylar arasındaki Türk çocuklarının dil gelişimi ile okuma olgunluğu arasında, çocuğun yaşadığı yere, cinsiyete, yaşa, doğum sırasına, kardeş sayısına, okula devam süresine,anne-baba yaşma, anne-baba mesleğine ve anne-baba öğrenim düzeyine göre ilişki bulunup bulunmadığı araştınlmıştır Araştırma örneklemini, 96 Almanya'da yaşayan, 100 Ankara'da yaşayan çocuk olmak üzere toplam 196 çocuk oluşturmuştur. Örnekleme seçilen çocukların, dil gelişimini belirlemek amacıyla; Descouedres Lügatçe Testi ve Peabody Resim Kelime Testi, okuma olgunluğunu belirlemek amacıylada Metropolitan Olgunluk Testi, çocuk ve ailesine ilişkin bilgileri belirlemek amacıylada Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizleri, S.P.S.S 7.52 bilgisayar istatistik programıyla yapılmıştır. Almanya ve Türkiye'de yaşayan Türk çocuklarının, dil gelişimi ve okuma olgunluğunu, çocuğun yaşının, okula devam süresinin, yaşadığı yerin, kardeş sayısının, anne- baba öğrenim düzeyinin etkilediği tespit edilmiştir. Bu sonuçlara göre, dil gelişimi ile okuma olgunluğu arasında bir ilişki olduğu görülmektedir. Bu nedenle, erken çocukluk döneminden itibaren özellikle de Almanya'daki Türk çocuklarının anadil eğitimine önem verilerek, bu çocukların eğitiminin ilk basamağında tüm gelişim alanlarını destekleyecek çeşitli önlemler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The objective of this study is to search the relationship between language development and reading readiness of 60 to 76 months - old children attending kindergarten in Germany and Turkey. For this purpose, it is examined whether there is any relationship between language development and reading readiness of 60 to 76 months- old Turkish children in respect of the place where child live in, gender,age, birth order, number of siblings, attendance period and age, occupation and education of parents. The specimen of this study consists of 196 children living in Germany (96) and Ankara (100). To identify the languge development of children chose for the specimen, the Descouedres Vocabulary Test, the Peabody Picture- Vocabulary Test to identify the reading readiness, the Metropolitan Readiness Test and to identify the information about child and family, the Individual Data Form were used. The analyses of the data collected were carried out by using a computer statistic programme, namely S.P.S.S 7.52. It was established that language development and reading readiness of Turkish children living in Germany and Turkey are affected by age of child, attendance period, place where the child live in, number of siblings and education of parents. According to these results, it is seen that there is a relationship between language development and reading readiness. Therefore, especially attributing importance to mother language education, various measures promoting all developmental fields at the first step of the education of these children starting from early childhood should be taken.