The role of andragogy in professional development as perceived by efl ınstructors in higher education context
Yükseköğretimde ingilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretim elemanlarının mesleki gelişimlerinde, yetişkin eğitiminin rolü ile ilgili algıları
- Tez No: 892463
- Danışmanlar: DR. HALİS NECMİ AKŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışma Yetişkin Eğitimi (andragoji) Prensipleri ve Süreç Tasarımı Unsurları çerçevesinde yükseköğretim kurumlarında yabancı dil olarak İngilizce dersi veren öğretim elemanlarının sunulan mesleki gelişim etkinliklerine ilişkin algılarını incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, bu çalışma algıların demografik açıdan veya çalıştıkları yükseköğretim kurumunun vakıf veya devlet üniversitesi olmasına göre değişip değişmediğini incelemiştir. Bu anket çalışmasında, İzmir'de yükseköğretim hazırlık sınıflarında çalışan 137 yabancı dil öğretim görevlisinden veri toplanmıştır. Bu amaçla Wilson (2005) tarafından geliştirilen Yetişkin Eğitimi (Andragoji) Prensipleri ve Süreç Tasarımı Unsurları Anketi uyarlanarak kullanılmıştır. Araştırma sorularına cevap vermek için hem betimleyici hem de çıkarımsal istatistik teknikler kullanılmış açık uçlu soruların yanıtları için nitel analiz yapılmıştır. Çalışma, hem öğretmen algılarını hem de bireysel farklılıkları incelemiştir. Bulgular, öğretim elemanlarının, kurumlarında deneyimledikleri mesleki gelişim etkinliklerinde Yetişkin Eğitimi (Andragoji) Prensipleri ve Süreç Tasarımı Unsurlarına verilen önem konusunda orta düzeyde fikir birliğine vardıklarını göstermiştir. Katılımcıların mesleki gelişim algılarının, örneğin kişinin sahip olduğu yüksek lisans türü veya yüksek öğretim kurumu türü gibi faktörlere göre değiştiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study explored tertiary-level EFL instructors' perceptions of professional development (PD) activities within the framework of Adult Learning Principles and Process Design Elements. It also examined whether their perceptions differed based on demographic information or type of higher education (HE). The study employed a cross-sectional survey design, collecting data from 137 EFL instructors working at tertiary-level English language preparatory programs in Izmir. The adapted version of the Adult Learning Principles and Design Elements Questionnaire (ALPDEQ), developed by Wilson (2005), was utilized to collect instructors' perceptions. Both descriptive and inferential statistics were employed along with qualitative analysis of open-ended responses, to address the research questions. The study explored both teacher perceptions and individual differences. The findings revealed moderate agreement among instructors regarding consideration given to Adult Learning Principles and Process Design Elements in the PD Activities they experienced in their institutions. It was found that instructors' perceptions of professional development varied based on, for example, the type of Master's degree one holds, or type of higher education institution.